Juhlista kotiin ajanut maanviljelijä käräytti Britanniassa lentotukikohtaa uhanneen terrorihankkeen

Epäillyt vapautettiin takuita vastaan. Poliisi korosti, ettei miesten vapauttaminen tarkoita sitä, että tutkinta olisi ohi.

Britanniassa poliisi kertoi maanantaina vapauttavansa takuita vastaan viisi miestä, joita epäillään terrori-iskun valmistelusta ilmavoimien Fairfordin lentotukikohtaan. Poliisi kertoi jo aikaisemmin, että kaikki epäillyt ovat Britannian kansalaisia ja asuvat Lontoossa.

Viisikko oli ollut kiinni otettuina sunnuntaista asti.

Poliisi korosti, ettei miesten vapauttaminen tarkoita sitä, että tutkinta olisi ohi.

– Haluan tehdä hyvin selväksi, ettei tämä tarkoita tutkinnan päättymistä. Heidän liikkumistaan ja kanssakäymistään muiden kanssa koskevat tiukat ehdot, vakuutti poliisin terrorismin vastaisen yksikön johtoon kuuluva Laurence Taylortoimittajille.

Tukikohtaa uhannut terrori-isku paljastui ylipäänsäkin vain sattuman kaupalla, kertoivat brittimediat.

Uutistoimisto Press Association kertoo, että juhlista kotiin ajanut paikallinen maanviljelijä oli varhain sunnuntaiaamuna huomannut kolme tienvarteen pysäköityä valkoista pakettiautoa noin 300–400 metrin päässä tukikohdasta. Autojen luona notkui joukko huppuihin ja hiihtonaamioihin pukeutuneita miehiä, jotka naisen mukaan näyttivät olevan Lähi-idästä kotoisin.

Nainen hälytti paikalle poliisin, joka otti kiinni viisi miestä. Tukikohdan lähistöllä asuvat ihmiset ovat saaneet tottua häiriöihin, sillä Yhdysvallat on keväällä saanut Britannialta luvan käyttää Fairfordin tukikohtaa iskuissa Irania vastaan. Päätöstä vastaan on osoitettu mieltä, ja poliisi on tiukentanut turvatoimia.

Sunnuntain vastaisen yön tapahtumista ja tien varrella seisoneista pakettiautoista käytiin vilkasta keskustelua myös paikallisessa Whatsapp-ryhmässä. Poliisin hälyttänyt nainen oli ensin yrittänyt soittaa tukikohtaan. Kun siellä ei vastattu, hän soitti poliisin hätänumeroon.

Iranin vallankumouskaarti varoitti

Daily Telegraphin ja Timesin mukaan terrorisminvastainen poliisi tutkii Iranin mahdollisia yhteyksiä tapaukseen. Iranin vallankumouskaarti varoitti heinäkuussa, että kaikkia kohteita, joita käytetään iskuissa Irania vastaan, pidetään mahdollisina vastaiskun kohteina.

Iran kiisti maanantaina osallisuutensa iskuun Lontoon suurlähetystönsä välityksellä.

Tapahtumapaikalta otetuissa ilmakuvissa näkyy pakettiautojen ympärillä isoja mustia tynnyreitä. Pomminpurkuasiantuntijoiden mukaan niitä on saatettu käyttää räjähdysaineiden kuljettamiseen. Viranomaiset evakuoivat lähiseudulla 85 talon asukkaat, kun pakettiautoja tutkittiin räjähteiden varalta.

Valmiustilaa nostettiin

Lakenheath, joka on toinen yhdysvaltalaisten joukkojen Britanniassa käyttämä lentotukikohta, on nostanut valmiustilaansa toiseksi korkeimmalle tasolle.

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi sunnuntaina, että Yhdysvallat oli ollut tietoinen epäillystä iskuyrityksestä. Iskuyrityksen keskeytys näyttää kuitenkin tapahtuneen sattumalta eikä tiedustelutiedon perusteella.

Poliisille soittanut nainen oli häkeltynyt siitä, että iskuyrityksen paljastuminen oli kiinni hänen puuttumisestaan asiaan.

– Tuskin pystyn uskomaan tätä. He olivat korkeassa hälytystilassa, mutta eivät tienneet asiasta mitään ennen kuin minä kerroin heille, hän sanoi Timesille.