Kuluttajien ja elinkeinoelämän luottamus heikkeni syyskuussa

Kuluttajien luottamus heikkeni syyskuussa, kertoi Tilastokeskus maanantaina. Kuluttajien luottamusindikaattorin saldoluku oli syyskuussa –4,9, kun elokuussa se oli –3,0. Viime vuoden syyskuussa indikaattorin arvo oli –6,6.

Indikaattori ehti olla useamman kuukauden noususuunnassa. Tilastokeskuksen yliaktuaari Pertti Kangassalo kertoi tiedotteessa, että luottamus kääntyi alaspäin koko EU:n tasolla. Hän huomauttaa, ettei esimerkiksi inflaatiossa tai koroissa ole tapahtunut kohentumista, mutta maailmanpolitiikan epävarmuus tuntuu jatkuvan.

– On ymmärrettävää, että yksittäiset hyvät talousuutiset eivät riitä kääntämään mielialoja kovin laajasti.

Kuluttajien näkemykset sekä omasta että Suomen taloudesta heikkenivät hieman syyskuussa. Suunnitelmia lainanotosta oli kuitenkin tavanomaista useammalla.

Arviot työttömyyskehityksestä pysyivät pitkän ajan keskitasolla, ja omalla kohdalla työttömyyden uhka koettiin yhä suureksi.

Arviot inflaatiosta ja odotukset hintojen muutoksesta vuoden kuluttua olivat melko korkeita. 60 prosenttia vastanneista oli sitä mieltä, että hinnat ovat nousseet vuodessa paljon tai melko paljon, ja 65 prosenttia odotti hintojen nousun jatkuvan vähintään samaa vauhtia.

Kuluttajien luottamustutkimukseen vastasi syyskuussa noin 1 150 Suomessa asuvaa henkilöä.

Rakennusalan luottamus vahvistui

Myös elinkeinoelämän talousluottamus heikkeni syyskuussa, kertoi Elinkeinoelämän keskusliitto niin ikään maanantaina. Rakennusalan luottamus kuitenkin jatkoi vahvistumistaan ja ylitti pitkän aikavälin keskiarvotason.

Vaikka teollisuuden, palveluiden ja vähittäiskaupan luottamusindikaattorit laskivat, pysyi luottamus näillä toimialoilla sekä pitkän aikavälin että EU-maiden keskiarvoa korkeammalla.

EK:n pääekonomisti Penna Urrila kertoi tiedotteessa, että indikaattorit ovat olleet noususuunnassa koko vuoden ja ne kertovat talouskasvun jatkumisesta ja laajenemisesta Suomessa. Urrilan mukaan maailmantalouden epävarmuuksista huolimatta Suomen talouden tilanne ja yritysten näkymät ovat vahvistuneet.