Jyväskylässä toimiva Attendon hoivakoti Telkänsiipi on korjannut Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintoviraston mukaan toimintansa epäkohdat. Yksikön valvonta lopetetaan, aluehallintovirasto (avi) kertoi tiistaina tiedotteessa.
Aluehallintovirasto määräsi maaliskuussa, että Attendon pitää korjata toimintansa puutteita. Virasto vaati muun muassa, että hoivakoti Telkänsiiven välittömästä asiakastyöstä eli hoitotyöstä vastaavat sosiaali- ja terveydenhuollon ammattilaiset. Hoivakodin piti myös huolehtia, että työntekijöitä on kaikissa työvuoroissa riittävästi.
Aluehallintoviraston tiedotteen mukaan hoivakodin henkilöstömitoituksen puutteet on korjattu, johtamisen laatua on parannettu ja asukkaiden hoito sekä huolenpito on turvattu.