Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Etelä-Amerikan perinteiset jalkapallomaat hakevat MM-juhlaturnausta 2030

Argentiina, Chile, Uruguay ja Paraguay julkistivat maanantaina yhteishakemuksensa jalkapallon miesten 2030 MM-turnauksen järjestämiseksi Etelä-Amerikassa. Vuosi on MM-jalkapallon juhlavuosi.

Vuonna 2030 tulee kuluneeksi sata vuotta siitä, kun Uruguay järjesti jalkapallohistorian ensimmäiset MM-kisat. Lopputurnausta hakevasta nelikosta myös Chile (1962) ja Argentiina (1978) ovat isännöineet MM-kisoja.

Uruguay voitti Argentiinan ensimmäisessä MM-turnauksessa 4–2 ja sen myötä maailmanmestaruuden. Argentiina juhli maailmanmestaruutta niin ikään kotikisoissaan 1978.

Vuoden 2030 MM-kisoja hakee Euroopasta yhteishaulla kolmikko Espanja, Portugali ja Ukraina. Myös urheilun arvokisoja hamuava Saudi-Arabia harkitsee yhteishakua Egyptin ja Kreikan kanssa.