Mäkihypyn Keski-Euroopan mäkiviikon neljännessä eli viimeisessä kilpailussa nähdään kaksi suomalaista. Torstaisen karsinnan Itävallan Bischofshofenissa selvittivät Antti Aalto ja Niko Kytösaho. Vilho Palosaaren ja Eetu Nousiaisen hypyt Bischofshofenissa tyssäsivät karsintaan.
Aalto hyppäsi HS142-mäessä 129 metriä ja oli karsinnan jaetulla 31. sijalla. Perjantain kisan avauskierroksen "kaksintaistelussa" hän kohtaa Slovenian Lovro Kosin. Kytösaho venytti 121,5 metriä ja sijoittui 44:nneksi, hän saa pudotuspelissä vastaansa Slovenian Peter Prevcin.
Palosaari oli 121,5-metrisellään 52:s, ja kisapaikka jäi 1,1 pisteen päähän. Nousiainen hyppäsi 94 metriä ja oli karsinnan kolmanneksi viimeinen eli 63:s.
Karsinnan paras oli Norjan Halvor Egner Granerud. Hän lähtee perjantaiseen kisaan mäkiviikon kärjessä, eroa toisena olevaan Puolan Dawid Kubackiin on 23,3 pistettä.