Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Mestarien liigan pudotuspeleihin uudet jaot – Messin ja Ronaldon kohtaaminen jää toteutumatta

Jalkapallon miesten Mestarien liigan arvonta epäonnistui maanantaina Sveitsin Nyonissa täysin. Suomen aikaa kello yhdeltä päivällä suoritettu pudotuspelien avauskierroksen arvontatulos mitätöitiin ja arvonta suoritettiin iltapäivällä uudelleen.

Jalkapallofaneilta vedettiin tunnin puntaroinnin jälkeen pois uusi luku Lionel Messin ja Cristiano Ronaldon välisestä tarinasta. Messin PSG ja Ronaldon Manchester United ehdittiin jo arpoa vastakkain, kunnes Euroopan jalkapalloliitto Uefa tiedotti tulosten mitätöimisestä ja uusinta-arvonnasta. Uusinta-arvonnassa ManU sai vastustajakseen Atletico Madridin.

Alkuperäisestä arvonnasta tuli sääntöjenvastainen juuri ManUn ja Atletico Madrin takia. ManU arvottiin ensin Villarrealin vastustajaksi, mutta joukkueet eivät voi sääntöjen mukaan kohdata pudotuspelien avauskierroksella, koska ne pelasivat samassa alkulohkossa. Seuraavaksi vastustajaa etsittiin Atletico Madridille, mutta ManUn tilalta arvontakorissa oli Liverpool, joka ei saman säännön takia olisi voinut kohdata Atleticoa.

Liverpoolin valmentaja Jürgen Klopp piti Uefan ratkaisua oikeana, vaikka jalkapalloilun salaliittoteoreetikot saivatkin rutkasti uutta pontta asialleen.

– Uusinta-arvonta oli ehdottomasti oikein. Ajattelin heti, että ei ole mitään mahdollisuutta jättää tuloksia voimaan. Arvonta oli tehtävä uudelleen, Klopp kommentoi .

PSG kohtaa Real Madridin

Messin, Neymarin ja Kylian Mbappen tähdittämä PSG sai uusinta-arvonnassa vastustajakseen Real Madridin. Espanjalaisjätti oli uusinta-arvonnan suurimpia häviäjiä, sillä alun perin Real Madridin piti kohdata ennalta selvästi heikompi Benfica.

– Yllättävää, valitettavaa ja vaikeasti ymmärrettävää niiden miljoonien fanien kannalta, jotka seurasivat arvontaa, Real Madridia organisaatiota edustava pelaajalegenda Emilio Butragueno sanoi ESPN:n mukaan.

Lohkossaan toiseksi jäänyt kilpailun hallitseva mestari Chelsea sai molemmilla arvontakerroilla vastustajakseen ranskalaisen Lillen, joka on ennalta lohkovoittajista heikoin.

Muut otteluparit ovat Salzburg–Bayern München, Sporting–Manchester City, Benfica–Ajax, Villarreal–Juventus ja Inter–Liverpool. Pudotuspelit alkavat helmikuussa.