Kaikki afganistanilaiset Tokion olympialaisiin ja paralympialaisiin osallistuneet urheilijat ovat onnistuneet pakenemaan levottomuuksia maan rajojen ulkopuolelle, kertoo Kansainvälinen olympiakomitea KOK. Myös kaksi Pekingin 2022 talvikisoihin pyrkivää afganistanilaista on poistunut maasta.
KOK:n puheenjohtajan Thomas Bachin mukaan Afganistanin olympiakomitea oli ilmaissut huolensa maan urheilijoiden turvallisuudesta ja Tokion olympialaisten päätösjuhlallisuuksien yhteydessä 9. elokuuta.
– Kaikki Tokion kisoihin osallistuneet ovat lähteneet maasta, samoin Pekingin kisoihin pyrkivät talvilajien urheilijat, Bach vahvisti keskiviikkona Lausannessa.
– On sanomattakin selvää, että olympialiikkeessä olemme keskittyneet erityisesti naisten ja tyttöjen turvallisuuteen.