Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Suomi taipui alppihiihdon MM-joukkuekisassa niukasti Italialle ja jäi yhdeksänneksi

Suomi sijoittui keskiviikkona alppihiihdon MM-kisojen joukkuekilpailussa yhdeksänneksi. Suomen joukkueessa laskivat Erika Pykäläinen, Samu Torsti, Riikka Honkanen ja Marlon Sjöberg.

Suomi pani avauskierroksella Italian ahtaalle, mutta putosi jatkosta hävittyään aikavertailussa 0,28 sekunnilla. Voitot menivät tasan 2–2. Suomalaisista parinsa voittivat Pykäläinen ja Torsti.

– Vähän jäin lähdössä paikoilleni, mutta keskiosassa sain homman toimimaan ja annoin vain mennä. Se oli superhauskaa, Pykäläinen sanoi Ski Sport Finlandin tiedotteessa.

Avausparissa nähtiin draamaa, kun Pykäläistä vastassa ollut Lara Della Mea kaatui pahannäköisesti.

MM-kultaan suurpujotteli Norja joukkueella Thea Louise Stjernesund, Sebastian Foss Solevåg, Kristina Riis-Johannessen ja Fabian Wilkens Solheim. Ruotsi oli toinen ja Saksa kolmas.

Alppihiihdon MM-mitaleista kisataan Italian Cortina d'Ampezzossa.