Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

HJK–KuPSista tuli värikäs trilleri huikealla lopputarinalla

Miesten jalkapalloliigan hallitseva mestari KuPS vieraili vahvasti HJK:n viheriöllä, mutta Klubi ylsi 2–2:een kahden tasoituksen ansiosta. Savolaisten nyt runsaan vuoden ja 17 ottelun mittainen tappioton kulku liigassa oli tyssätä loppuhetkillä, kun peliväline siirtyi kuin rugbysumpusta kalkkiviivan yli.

– Kulmapotkusta pääsin puskemaan maalille. Sitten siitä ilmeisesti pieni reboundi, maalivahti Otso Virtanen makasi kyljellään maassa. Neljä, viisi meidän äijää potki palloa ja Otsoa sinne maaliin, HJK:n Roope Riski kuvasi.

– Pallo oli maalissa. Me lähdimme tuulettamaan. Mutta vissiin paitsio tai jotain. En tiedä – tse en nähnyt, mikä siinä oli, Riski jatkoi.

Paitsioperusteinen hylkäys johtui HJK:n Tim Väyrysestä.

Lisäksi kamppailun loppusuoralla riitti kosolti nähtävää ja jännitettävää. Peräti kolme osumaa syntyi seitsemän minuutin sisään. Ketsuppiroiskinnan käynnisti Riski laukomalla Klubin 1–1:een 74. minuutilla.

Savolaisten sankarina touhusi kahdesti viimeistelyssä onnistunut Ilmari Niskanen, joka iski avausosuman jo kymmenennellä minuutilla rankkariristikon vierestä takayläkulmaan. Niskanen on maalipörssin kärjessä Interin Timo Furuholmin kanssa kuudella osumalla.

– Jouduttiin tyytymään yhteen pisteeseen. Mutta muuten aika viihdyttävä peli. Veikkaan, että yleisöllä oli ihan kivaa täällä – sattui ja tapahtui, Riski summasi.