Auton pysähdyspaikalla Hyyppärässä oli useita poliisin partioita.
Hämeenlinnanväylällä, Kanta-Hämeen puolella, alkoi tänään torstaina vaarallinen tapahtumaketju, kun poliisi yritti pysäyttää henkilöauton ennen kello 15. Auton kuljettaja päätti olla noudattamatta pysähtymiskäskyä ja pakeni paikalta. Takaa-ajo päättyi Hyvinkäälle, Hyyppärän kohdalle.
Matkan aikana kuljettaja ei säästellyt kaasua, vaan ajoi merkittävää ylinopeutta vaarantaen muiden tielläliikkujien turvallisuuden. Usea auto joutui törmäyksen kohteeksi, kertoo Itä-Uudenmaan poliisi Twitterissä.
Auton viimein pysähdyttyä Hyvinkäällä, kuljettaja ja matkustajana ollut henkilö päättivät jatkaa pakoaan läheiseen metsikköön. Poliisi aloitti välittömästi lähietsinnän. Molemmat pakenijat saatiin kiinni ja ovat nyt poliisin hallussa.
Poliisi epäilee kuljettajaa alustavasti muun muassa törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta.