Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Päivitämme verkkosivujamme - tilaajien on kirjauduttava uudelleen

Itsenäisyyspäivä | Tässä ovat Aamupostin alueen ylennykset – Katso, kuka sai tänään uuden sotilasarvon

Ylennykset puolustushallinnossa

Everstiluutnantti:

Kai Matias Koskela, Maasotakoulu; Pasi Matti Puhakka, Maasotakoulu; Jaakko Sakari Kauppinen, Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus.

Insinöörieverstiluutnantti:

Kari Marko Järvinen, Järjestelmäkeskus; Petri Juhani Korhonen, Järjestelmäkeskus; Marko Juhani Nalli, Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta; Kari-Pekka Niemelä, Järjestelmäkeskus.

Komentaja:

Juuso Petteri Säämänen, Puolustusvoimien tutkimuslaitos.

Majuri:

Antti Iisakki Hesso, puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus; Valtteri Matti Tapani Kuusisto, Maasotakoulu; kapteeni Juha Petteri Leppänen, Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus; Hannu Santeri Jokinen, Järjestelmäkeskus; Ismo Tapani Merta, Maasotakoulu; Jaakko Matias Rahnasto, Maasotakoulu; Teemu Antero Savolainen, Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus; Saimi Inker-Anni Näkkäläjärvi, Panssariprikaati.

Insinöörimajuri:

Sami Antero Ahonen, Järjestelmäkeskus; Jussi Heikki Jernström, Järjestelmäkeskus; Ilkka Tapani Kujamäki, Puolustusvoimien tutkimuslaitos; Maiju Hannele Muikku, Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta; Ilkka Kyösti Sakari Mäkipirtti, Järjestelmäkeskus; Saku Henrikki Tuomivaara, Järjestelmäkeskus.

Lääkintämajuri:

Jaakko-Tuomas Keränen, Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta.

Insinöörikomentajakapteeni:

Janne Petri Lavonen, Järjestelmäkeskus; Mikko Taneli Ryhänen, Järjestelmäkeskus; Hannu Anssi Tuominen, Järjestelmäkeskus.

Kapteeni:

Henna-Mari Utter, Maasotakoulu; Toni Matti Olavi Huhtinen, Panssariprikaati; Timo Juhani Matilainen, Panssariprikaati; Janne Pertti Tapio Nordman, Maasotakoulu; Juha Markus Rantala, Panssariprikaati; Matti Johannes Virolainen, Maasotakoulu; Antti Pekka Tapio Virsu, Puolustusvoimien tutkimuslaitos.

Kapteeniluutnantti:

Antti-Pekka Kaarna, Maasotakoulu.

Insinöörikapteeni:

Juha Marko Huikari, Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus; Mikko Auvo Ilmari Ihanainen, Järjestelmäkeskus; Kimmo Juhani Kilpi, Järjestelmäkeskus; Sami Mikael Mustonen, Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta; Juha Veli-Pekka Mäntynen, Järjestelmäkeskus; Tuomas Sakari Oikari, Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus; Noora Karoliina Viinamäki, Järjestelmäkeskus.

Lääkintäkapteeni:

Arto Juhani Sainio, Sotilaslääketieteen keskus.

Yliluutnantti:

Heikki Samuel Vuorinen, Maasotakoulu; Juuso Juhani Hulkko, Maasotakoulu; Touko Oskari Katajisto, Panssariprikaati; Oula Henrik Myllymaa, Maasotakoulu; Jarno Petteri Rauhala, Maasotakoulu; Antti Robert Einari Räsänen, Panssariprikaati; Jason Nicolas Saborit Parjanen, Panssariprikaati; Toni Mikael Dimitri Sievänen, Maasotakoulu; Samuli Johannes Siukonen, Panssariprikaati; Henri Juhani Tielinen, Maasotakoulu.

Insinööriyliluutnantti:

Jonne Kristian Laitinen, Panssariprikaati; Joni Pauli Antero Nikkari, Järjestelmäkeskus; Ossi Rikhard Nyman, Järjestelmäkeskus; Lauri-Pekka Johannes Räkköläinen, Panssariprikaati; Riku Justus Vaitti, Järjestelmäkeskus.

Insinööriluutnantti:

Jari Jouko Helkaharju, Järjestelmäkeskus; Henri Valdemar Virèn, Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta.

Puolustushallinnossa palvelevien ylennykset reservissä

Kapteeni:

Timo Joonas Kallio, Maasotakoulu; Ilkka Juhani Kokkonen, Maasotakoulu; Tommi Ensio Mänttäri, Maasotakoulu; Jarmo Juhani Schuurman, Järjestelmäkeskus; Marko Juhani Hietakorpi, Järjestelmäkeskus.

Yliluutnantti:

Henri Aleksanteri Hyyryläinen, Maasotakoulu; Juho Matias Kallio, Maasotakoulu; luutnantti Olli Samuli Kiiveri, Maasotakoulu; Jaro Markus Olavi Tilli, Maasotakoulu; Samuli Kalevi Virtanen, Maasotakoulu; Antti Aimo Alvar Aaltonen, Panssariprikaati; Manu Oskari Heikura, Panssariprikaati; Jukka Johannes Kuri, Panssariprikaati; Aleksi Jalmari Suominen, Panssariprikaati; Pauli Samuli Uusitalo, Sotilaslääketieteen keskus; Eeli Anton Silmujärvi, Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus.

Luutnantti:

Mira Julia Huuhilo, Maasotakoulu; Jan-Erik Henriksson, Maasotakoulu; Teemu Juhani Raittinen, Panssariprikaati; Jari Juhani Kinnunen, Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus; vänrikki Mikko Herman Niinikoski, Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus; Petri Juha Tapani Eskelinen, Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus; Aarno Ensio Isotalo, (Puolustusvoimien tutkimuslaitos.

Reservin upseerien ylennykset

Kapteeni:

Kalle Matti Könnömäki, Riihimäki; Juha-Pekka Soinola, Hyvinkää.

Kapteeniluutnantti:

Jyrki Markku Runola, Riihimäki.

Yliluutnantti:

Matti Juhani Karvinen, Hyvinkää.

Luutnantti:

Asko Tapani Jortikka, Riihimäki; Elias Matti Sakari Koukku, Loppi; Jari Matti Manninen, Riihimäki; Lauri Eero Johannes Niemi, Hyvinkää; Jaakko Johannes Sarkola, Hyvinkää; Mikko Juhani Uotila, Riihimäki.

Aliupseeriston ja miehistön ylennykset Hämeen aluetoimistossa

Ylikersantti:

Olli Pekka Österman, Riihimäki.

Kersantti:

Jarkko Tapani Aho, Riihimäki; Malla Vilhelmiina Haaparanta, Hausjärvi; Riikka Josefina Jukonen, Hyvinkää; Pasi Matti Laukkanen, Riihimäki; Janne Taneli Ranta, Hausjärvi; Markus Esko Mikael Reini, Riihimäki; Ville Samuli Suoranta, Loppi; Heikki Pertti Johannes Torttila, Hausjärvi.

Alikersantti:

Atte John Efraim Alander, Riihimäki; Sami Olavi Etelämäki, Riihimäki; Joni Arvo Jaakkola, Loppi; Juha Antero Kiuru, Riihimäki; Atro Timo Kalervo Kärpälä, Riihimäki; Mikko Antero Luttinen, Riihimäki; Niko Johannes Nummela, Riihimäki; Teemu Juhani Räntilä, Riihimäki; Tomi Tapani Tamlander, Riihimäki; Ville Werner Vainikka, Loppi; Teemu Juhani Virtanen, Riihimäki.

Korpraali:

Tino Valtteri Ahtinen, Hausjärvi; Antti Hemmo Olavi Lehti, Riihimäki; Kimmo Tapani Lohilahti, Riihimäki.

Aliupseeriston ja miehistön ylennykset Uudenmaan aluetoimistossa

Vääpeli:

Kimmo Markus Ulkuniemi, Hyvinkää.

Ylikersantti:

Esko Veikko Johannes Halmesmäki, Hyvinkää; Kalle Aleksanteri Peltola, Hyvinkää.

Kersantti:

Aleksi Jami-Petteri Mattila, Hyvinkää; Tomi Petri Piri, Hyvinkää; Jere Juhani Valima, Hyvinkää.

Alikersantti:

Jarkko Juhani Lainio, Hyvinkää; Casimir Johan Nykopp, Hyvinkää.

Korpraali:

Miika Martti Johannes Nokela, Hyvinkää.

Pääesikunnan päällikön, puolustushaara- ja joukko-osastojen komentajien antamat aliupseerien palvelusarvot ja ylennykset reservissä

Maasotakoulu

Ylennetään reservissä ylivääpeliksi ja annetaan vastaava palvelusarvo: Jukka Tapio Vanhanen, Jake Juhani Karhu.

Annetaan ylivääpelin palvelusarvo: Tero Antero Koponen.

Ylennetään reservissä ylipursimieheksi ja annetaan vastaava palvelusarvo: Jani Sakari Peltoniemi.

Ylennetään reservissä vääpeliksi ja annetaan vastaava palvelusarvo: Eero Markus Eronen, Janne Tapio Hermanni Rasimäki.

Annetaan vääpelin palvelusarvo: Jani Herman Nuutinen.

Ylennetään reservissä ylikersantiksi ja annetaan vastaava palvelusarvo: Sami Tapio Kaalinpää.

Annetaan ylikersantin palvelusarvo: Elis Pietari Tiainen.

Panssariprikaati

Ylennetään reservissä ylivääpeliksi ja annetaan vastaava palvelusarvo: Pasi Harri Suvisola, Sami Oskari Kahma.

Ylennetään reservissä vääpeliksi ja annetaan vastaava palvelusarvo: Marko Mikael Hakala, Antti Roope Aleksi Nikkanen, Petteri Armas Rajasalo, Ville Samuli Sorri.

Annetaan vääpelin palvelusarvo: Joel Aleksi Ahonen.

Ylennetään reservissä ylikersantiksi ja annetaan vastaava palvelusarvo: Tatu Aleksi Aaltonen, Mikko Edvard Johannes Arts, Kalle Tapio Hukkanen, Hermanni Elias Koivisto, Roope Onni Oskari Kujamäki, Juho Topias Lehtimäki, Casperi Suojärvi. Jari Juhani Tiilikainen.

Ylennetään reservissä vääpeliksi: Olli Erik Aleksi Saksa.

Ylennetään reservissä kersantiksi: Onni Mikael Hakkarainen, Veeti Waltteri Joenranta.

Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta

Ylennetään reservissä ylivääpeleiksi ja annetaan vastaava palvelusarvo: Tuomas Mikael Laitinen, Mika Petteri Uusitalo.

Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus

Ylennetään reservissä kersantiksi: Aleksi Johannes Möksy, Janne Sakari Heinonen.

Joukko-osastojen palkatun siviilihenkilöstön aliupseeri- ja miehistöylennykset reservissä

Järjestelmäkeskus

Sotilasmestari: Asko Juhani Kettunen.

Ylivääpeli: Kari Kalevi Rantala, Petri Mikael Leväsmaa.

Vääpeli: Harri Ensio Luhtalampi.

Ylikersantti: Hannu Tapani Pulli, Jari Antero Rantonen, Riku Kullervo Turpeinen.

Maasotakoulu

Ylivääpeli: Antti Kristeri Harjula.

Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus

Sotilasmestari: Pauli Kalevi Hakkarainen.

Ylivääpeli: Juha Pekka Eerola, Tommi Pekka Kekkonen, Niko Kristian Pahlberg, Seppo Olavi Kolehmainen.

Ylikersantti: Pauli Johannes Mieskonen.

Kersantti: Marko Petteri Kinnunen, Sami Matti Ensio Siljoranta, Miika Juhani Mäki, Henri Juhani Sillgren.

Alikersantti: Jani Mikael Putilin, Teemu Jarmo Juhani Saarinen, Jari-Pekka Matias Nalkki, Kimmo Esa Pratskonen, Uljas Kari Markos Kallio, Eetu Erkki Einari Lund.

Korpraali: Santtu Olavi Kolehmainen.

Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta

Alikersantti: Lasse Jukka Petter Penttinen.

Korpraali: Marko Antero Lamminpohja.

Puolustusvoimien tutkimuslaitos

Sotilasmestari: Timo Aatto Kaurila.

Ylivääpeli: Jari Olavi Paunonen.

Vääpeli: Jussi Heikki Sakari Kojo.

Kersantti: Janina Amanda Laakso.

Korpraali: Samu Matias Potka.

Reserviläisliiton huomionosoitukset

Ansioristi: Östlund Tom, Hyvinkää.

Kultainen ansiomitali: Rönnqvist Kalevi, Hyvinkää

Etelä-Hämeen Reserviläispiiri

Kultainen ansiomitali: Jukka Prinkkilä, Riihimäki; Eija Tarvainen, Riihimäki.

Hopeinen ansiomitali: Aarnio Juho, Loppi; Munne Markku, Riihimäki; Piipponen Heikki, Riihimäki.

Pronssinen ansiomitali: Sami Aalto, Roopen Lindberg.

Reserviläispiirin kultainen ansiomitali: Simo Laitala.

Uudenmaan Reserviläispiiri

Kultainen ansiomitali: Virta Mika, Hyvinkää.

Luetteloon on poimittu ylennykset niissä joukko-osastoissa, joilla on toimipiste Riihimäen varuskunnassa.

Ritarikunnat muistavat ansioituneita kansalaisia – Katso tästä Hyvinkään, Riihimäen, Hausjärven ja Lopen mitalinsaajat