Tiede: Kohulääke Viagra syntyi sivulöydöksenä sepelvaltimotautilääkkeen tutkimuksissa. Akatemiatutkija Henri Leinosen työtä on etsiä uutta käyttöä jo olemassa oleville lääkkeille. Tämä voi tuoda uusia hoitomahdollisuuksia sairauksiin, joihin ei vielä ole hoitoa.
– Se on vähän kuin lääkkeiden kierrätystä, Leinonen kuvailee.
Hän johtaa Itä-Suomen yliopistossa Leinonen Retina Laboratorya, jossa etsitään olemassa olevista lääkkeistä hoitoa muun muassa silmän verkkokalvon rappeumaan ja muihin silmäsairauksiin
Ajassa: Kuopiolainen Arne Willman oli pidetty ja arvostettu jäsen autoharrastajien Borgward-seurassa. Kun hän kuoli, seura ällistyi jäämistöstä: Willmanilla olikin yhden Borgwardin sijaan kahdeksan autoa.
Kulttuuri: Tehosekoittimen laulaja Otto Grundström on paitsi muusikko, myös arkeologian opiskelija.
Keikkailu ja kaivuutyöt ovat hänen mukaansa erilaisia maailmoja. Siirtymä niiden välillä on suuri.
– Kaivuuhommissa pointti on ihmisten toiminnan selvittäminen. On aika makeeta löytää vaikka liesi, jota joku on 5 000 vuotta sitten käyttänyt. Pääsee aikojen läpi, ikään kuin lähelle muita ihmisiä.
Ajassa: Ulkokuntosalit ovat Helsingissä niin suosittuja, että niillä saattaa bongata jopa MM-tason urheilijoita. Kävijät vinkkaavat, miten ulkokuntosalin laitteista saa enemmän irti.
Lue liite tänään näköislehdestä.
Näköislehti kuuluu kaikkiin Aamupostin tilauksiin. Aktivoi lukuoikeutesi tästä.
Voit kokeilla Aamupostin verkkopalveluja kolmen kuukauden ajan hintaan 4 euroa / kuukausi. Kokeile kolme kuukautta!