Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Uutisten viikon lukupaketissa asiaa somesta ja tulevaisuuden toimittajasta

Lippujuhlapäivä: | Katso, kuka ylennettiin ja kuka sai sotilasansiomitalin – Tässä nimilista

Ylennykset puolustushallinnossa

Everstiluutnantiksi: Eero Henrik Juhani Havu, Panssariprikaati; Sauli Kalevi Hongisto, Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta; Ismo Sakari Ikonen, Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus; Niko Kristian Koivula, Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus; Sauli Kalevi Hongisto, Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta; Petri Juhani Rainio, Järjestelmäkeskus.

Lääkintäeverstiluutnantiksi: Tuomo Tapani Myllymäki, Sotilaslääketieteen keskus.

Majuriksi: Ari Petteri Kotola, Panssariprikaati; Sami Tapio Mikael Sievänen, Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta; Ville Petteri Kyröläinen, Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus; Mikko Olavi Seppänen, Panssariprikaati; Ville Juhani Nousiainen, Maasotakoulu; Mika Johannes Nimell, Maasotakoulu.

Insinöörimajuriksi: Rolf Georg Kristian Eriksson, Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta; Joonas Juho Iivari Knuuti, Järjestelmäkeskus; Henri Juhani Lehtinen, Järjestelmäkeskus; Erkki Antero Poikonen, Järjestelmäkeskus; Uula-Petteri Purojärvi, Puolustusvoimien tutkimuslaitos; Kalle Sakari Rintala, Järjestelmäkeskus; Ilkka Oskari Syvänperä, Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus.

Insinöörikomentajakapteeniksi: Markus Kristian Granat, Järjestelmäkeskus.

Kapteeniksi: Anu Maaret Immonen, Panssariprikaati; Janne Ilmari Laitinen, Maasotakoulu; Timo Olavi Lindberg, Maasotakoulu; Simo Jyrki Seppälä, Panssariprikaati.

Insinöörikapteeniksi: Matti Eino Juhani Hietaranta, Maasotakoulu; Kari-Ville Kristian Nuutilainen, Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus.

Musiikkikapteeniksi: Juhani Kristian Valtasalmi, Panssariprikaati.

Yliluutnantiksi: Teemu Mikael Lammi, Panssariprikaati; Valtteri Lauri Kalle Laukkanen, Panssariprikaati; Ville Joonas Ihalainen, Panssariprikaati; Jon-Mirko Matias Jakobsson, Panssariprikaati; Lauri Ilmari Jauhiainen, Panssariprikaati; Henrik Ilmari Johannes Juhola, Panssariprikaati; Santeri Johannes Kallio, Panssariprikaati; Vesa Henrik Gabriel Keränen, Panssariprikaati; Miika Kristian Kiminkinen, Maasotakoulu; Chris Elias Lönnroth, Maasotakoulu; Daniel Kristian Silmu, Panssariprikaati; Mikko Sakari Simola, Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta; Angelo Timo Teelahti, Panssariprikaati; Turo Santeri Veini, Maasotakoulu.

Insinööriyliluutnantiksi: Hannu Aku Petteri Hanhimäki, Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus; Emil Arttu Matias Laaksonen, Järjestelmäkeskus; Oskari Risto Juhani Laulainen, Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus; Marko Mikael Pesu, Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus; Ida Pauliina Pääkkölä, Maasotakoulu; Veli-Matti Mikael Visuri, Järjestelmäkeskus.

Lääkintäyliluutnantiksi: Ville Samuli Ronkainen, Sotilaslääketieteen keskus; Sam Sakari Ensio Sivén, Sotilaslääketieteen keskus.

Insinööriluutnantiksi: Niklas Edvin Eriksson, Panssariprikaati; Veli-Ville Elis Hietanen, Panssariprikaati; Jari Antero Vehniä, Järjestelmäkeskus; Sauli Ensio Vänskä, Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus.

Puolustushallinnossa palvelevien ylennykset reservissä

Yliluutnantiksi: Mika Kristian Kujansuu, Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta, Kimmo Yrjö Erik Nygren, Sotilaslääketieteen keskus.

Yliluutnantiksi (merivoimat): Mikko Juhani Otso Häyrynen, Panssariprikaati.

Luutnantiksi: Anna-Kristiina Rosendahl, Sotilaslääketieteen keskus; Jesse Marko Valtteri Mehtojärvi, Maasotakoulu.

Reservin upseerien ylennykset

Kapteeniksi: Tero Asseri Lintunen, Loppi; Kari Pekka Naukkarinen, Hyvinkää.

Yliluutnantiksi: Tero Aapro Ahtiainen, Riihimäki; Ilkka Tapani Rytilahti, Hyvinkää; Mikael Johannes Wathén, Hausjärvi.

Luutnantiksi: Joel Tuomo Tapio Klimoff, Riihimäki; Sami Petteri Lapin, Hyvinkää; Aku-Petteri Marjoniemi, Hyvinkää; Tommi Ari Kristian Numminen, Riihimäki; Janne Antero Nyyssönen, Riihimäki; Eero Tapani Tarvainen, Hyvinkää.

Aluetoimistojen päälliköiden ylentämät henkilöt reservissä

Hämeen ja Uudenmaan aluetoimistot

Sotilasmestariksi: Seppo Ensio Valliovuo, Hausjärvi.

Ylivääpeliksi: Jarno Mikael Metso, Hyvinkää.

Vääpeliksi: Sami Petteri Kinnunen, Hyvinkää; Harri Juhani Lång, Hyvinkää.

Ylikersantiksi: Juuso Aatu Petteri Laakso, Hyvinkää; Oskari Henrik Oja, Hyvinkää; Juha Olavi Ojala, Hyvinkää; Roni Kai Edvard Strengell, Hyvinkää; Karri Jussi Tapio Yrjänen, Riihimäki.

Kersantiksi: Maarit Kyllikki Hemmilä, Hyvinkää; Milko Valtteri Mustajoki, Hyvinkää; Joona Pekka Juhani Nummela, Riihimäki; Veikka Valtteri Nummela, Loppi; Tero Henrik Ojala, Hyvinkää; Eppu Waltteri Riihelä, Riihimäki; Toni Christian Sandberg, Riihimäki; Tero Petteri Uotila, Riihimäki.

Alikersantiksi: Tomi Mikael Eeli, Riihimäki; Jere Pekka Harjuvaara, Hyvinkää; Tuomas Eerikki Raivio, Riihimäki; Janne Markus Salo, Riihimäki; Jukka Antero Vehviläinen, Hyvinkää; Vänskä Jukka Haruo, Riihimäki.

Korpraaliksi: Mikko Markus Ilmari Ahvenainen, Riihimäki; Riku Erkki Valtteri Honkanen, Hyvinkää; Samuel Fabian Kokko, Hyvinkää; Kimmo Johannes Ojala, Riihimäki; Henrik Vihtori Röykkä, Hyvinkää; Marko Tommi Pertti Sahala, Hausjärvi.

Ylimatruusiksi: Sami Tapani Eskelinen, Hyvinkää.

Sotilasansiomitalit

Everstiluutnantti Tuomas Olavi Arajuuri, Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus; kapteeni Mika Matti Haapoja, Maasotakoulu; erikoislääkäri Lauri Esko Handolin, Hyvinkää; Tarkastaja Maija Terttu Kaarina Henttonen, Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta; kapteeni Markku Antti Tapio Hölsö, Maasotakoulu; majuri Olli Rikhard Juhani Hölsö, Panssariprikaati; yliluutnantti Antti-Pekka Kaarna, Maasotakoulu; toimistosihteeri Mervi Kaarina Kekki, Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta; yliluutnantti Joonas Reino Hermanni Kilponen, Panssariprikaati; vääpeli Pauli Juhani Kiri, Maasotakoulu; kapteeni Risto Asko Antero Koho, Järjestelmäkeskus; insinöörieverstiluutnantti Timo Juhani Kokko, Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus; projektipäällikkö Mikko Johannes Kyllönen, Järjestelmäkeskus; materiaalisihteeri Suvi Johanna Kolhi, Maasotakoulu; sektorijohtaja Janne Petri Olavi Lahti, Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta; lääkintäkomentaja Mikko Vilho Tapani Lappi, Sotilaslääketieteen keskus; kapteeni Henri Markus Luukkonen, Maasotakoulu; kapteeni Jouni Tapani Meriläinen, Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus; majuri Tero Tapio Antero Mikkonen, Maasotakoulu; erikoistutkija Jarkko Olavi Mursu, Puolustusvoimien tutkimuslaitos; ylikersantti Leo Ensio Myllys, Maasotakoulu; majuri Tero Juhani Mäenpää, Maasotakoulu; teknikkoluutnantti Marko-Kalevi Romppainen, Panssariprikaati; kapteeni Teemu Kalervo Sairanen, Maasotakoulu; insinöörimajuri Leo Johannes Salmela, Järjestelmäkeskus; kapteeni Jari Antti Savolainen, Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus; kapteeni Jukka Sakari Tolja, Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta; kapteeni Henri Ville Juhani Tolonen, Maasotakoulu; everstiluutnantti Jussi Tapani Tuovinen, Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus; everstiluutnantti Jussi Tapani Tuovinen, Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus; everstiluutnantti Vesa Ville Tuunainen, Järjestelmäkeskus; kapteeni Teppo Antero Tyrväinen, Panssariprikaati; yliluutnantti Niko Juhani Uosukainen, Panssariprikaati; erikoistutkija Sari Marketta Uusipaavalniemi, Puolustusvoimien tutkimuslaitos; erikoistutkija Ari Matti Virekunnas, Puolustusvoimien tutkimuslaitos; komentaja Jon Axel von Weissenberg, Järjestelmäkeskus; projektisihteeri Karita Maria Yli-Sikkilä, Järjestelmäkeskus; upseerioppilas Samuel Leo Iisakki Korpela, Maasotakoulu; upseerioppilas Ville Oskari Kulmala, Maasotakoulu.

Luetteloon on poimittu ne Puolustusvoimain lippujuhlan päivänä 4.6. ylennetyt, joiden joukko-osastolla on toimipiste Riihimäen varuskunnassa, sekä ne reservissä ylennetyt ja ansiomitalin saajat, joiden kotipaikka on Hausjärvi, Hyvinkää, Loppi tai Riihimäki.