Kiitos, että olet tilaajamme! Olet mukana turvaamassa laadukkaan journalismin tulevaisuutta.

Itsenäisyyspäivän ylennykset ja kunniamerkit – Tässä lista Aamupostin alueen nimistä

Itsenäisyyspäivänä tietää ylennyksiä ja kunniamerkkejä palveluksessa oleville ja reserviläisille. Timo Mustalampi

Tasavallan presidentti Sauli Niinistö on itsenäisyyspäivänä 2021 ylentänyt Pasi Välimäen kenraaliluutnantiksi, Kari Nisulan kenraalimajuriksi, Sami Nurmen prikaatikenraaliksi ja kommodori Janne Huuskon lippueamiraaliksi.

Tasavallan presidentti on ylentänyt kaikkiaan 686 reservin upseeria ja erikoisupseeria.

Ylennyksiä ovat myöntäneet myös aluetoimistot ja joukko-osastojen komentajat.

Lisäksi tasavallan presidentti on Suomen Valkoisen Ruusun ja Suomen Leijonan ritarikuntien suurmestarina antanut ansioituneille Suomen kansalaisille kunniamerkkejä.

Luetteloon on poimittu ylennykset niissä joukko-osastoissa, joilla on toimipiste Riihimäen varuskunnassa, sekä ylennetyt ja kunniamerkkien saajat, joiden kotipaikka on Aamupostin alueella.

Ylennykset puolustushallinnossa

Insinöörieverstiksi:

Riku Heikki Lahtinen, Järjestelmäkeskus.

Everstiluutnantiksi:

Kimmo Johannes Ruotsalainen, Maasotakoulu;

Juha Petteri Juvakka, Maasotakoulu.

Insinöörieverstiluutnantiksi:

Jussi Sakari Koski, Järjestelmäkeskus.

Majuriksi:

Lassi Johannes Utrio, Panssariprikaati;

Matti Pekka Finnilä, Maasotakoulu;

Andro Markku Vilkman, Maasotakoulu;

Ville Olli Matias Viljaranta, Maasotakoulu;

Timo Juhani Mäkelä, Panssariprikaati;

Janne Sakari Nikkinen, Panssariprikaati;

Antti Pekka Pakkanen, Maasotakoulu;

Veli Markus Viinikka, Maasotakoulu;

Outi Aino Helinä Tuisku, Maasotakoulu;

Veikko Joonas Siukonen, Puolustusvoimien tutkimuslaitos;

Jussi Rainer Syrjälä, Maasotakoulu.

Lääkintämajuriksi:

Timo Kalevi Anttalainen, Sotilaslääketieteen keskus.

Lääkintäkomentajakapteeniksi:

Jarno Ilari Gauffin, Sotilaslääketieteen keskus.

Kapteeniksi:

Dan Robert Backlund, Sotilaslääketieteen keskus;

Jare Rudolf Gröhn, Puolustusvoimien logistiikkalaitos;

Aarne Markus Koponen, Puolustusvoimien logistiikkalaitos;

Timo Jaakko Koponen, Panssariprikaati;

Matti Kujala, Maasotakoulu;

Petri Harri Laurell, Panssariprikaati;

Markus Antti Pellervo Matikainen, Panssariprikaati;

Aki Tapani Mäki, Maasotakoulu;

Karri Leo Niskanen, Panssariprikaati;

Erno Kai Kustaa Peltomäki, Panssariprikaati;

Mikko Alarik Peron, Maasotakoulu;

Kyösti Kullervo Soini, Panssariprikaati;

Juha-Pekka Tamminen, Panssariprikaati;

Anssi Tapani Tikkanen, Panssariprikaati;

Heikki Antero Vänskä, Puolustusvoimien logistiikkalaitos.

Kapteeniluutnantiksi:

Pasi Johannes Pirkkalainen, Maasotakoulu.

Lääkintäkapteeniksi:

Antti Johannes Lavikainen, Sotilaslääketieteen keskus.

Yliluutnantiksi:

Albert Mikko Kalle Aaltonen, Maasotakoulu;

Niko Markus Antero Eskelinen, Panssariprikaati;

Lassi Oskari Heikkinen, Maasotakoulu;

Tuomas Jarinpoika Hyyti, Panssariprikaati;

Juho Martti Santeri Jokimies, Maasotakoulu;

Samuel Matti Mikael Järvinen, Panssariprikaati;

Tommi Oskari Lintula, Panssariprikaati;

Ville Jaakko Pentinmäki, Maasotakoulu;

Ville Paavo Johannes Pikkarainen, Panssariprikaati;

Henri Aleksi Rauhala, Maasotakoulu;

Asmo Aulis Benjamin Vallinkoski, Panssariprikaati;

Melkker Vesanen, Maasotakoulu.

Insinööriyliluutnantiksi:

Eemeli Matti Juhani Kärkäs, Puolustusvoimien logistiikkalaitos;

Jussi Artturi Leivonen, Järjestelmäkeskus;

Teppo Kalevi Ylieskola, Järjestelmäkeskus.

Puolustushallinnossa työskentelevien siviilihenkilöiden ylennykset reservissä

Yliluutnantiksi:

Marko Juhani Salo, Sotilaslääketieteen keskus.

Luutnantiksi:

Paula Hannele Ala-Kortesniemi, Panssariprikaati;

Kari Juhani Innilä, Sotilaslääketieteen keskus.

Reservin upseerien ylennykset

Kapteeniksi:

Samppa Markus Jaro, Hyvinkää;

Harri Petteri Leppälä, Hausjärvi.

Yliluutnantiksi:

Tommi Tapani Hakamäki, Hyvinkää;

Risto Olavi Riihelä, Hyvinkää;

Jori Marko Tapio Soldatkin, Riihimäki;

Riku Joonas Sutinen, Riihimäki.

Luutnantiksi:

Janne Juhani Niemi, Riihimäki;

Jaakko Eemeli Räihä, Hyvinkää;

Antti Petteri Tarakkamäki, Hyvinkää;

Janne Jose Lennart Tiimo, Hyvinkää.

Aluetoimistojen päälliköiden ylentämät aliupseeriston ja miehistön jäsenet reservissä

Hämeen aluetoimisto

Sotilasmestariksi:

Jouko Tapani Ilomäki, Hausjärvi.

Ylivääpeliksi:

Tero-Petri Haikara, Loppi; Jouni Ensio Tuukkanen, Riihimäki.

Ylikersantiksi:

Eerik Juhana Säkkinen, Loppi; Tuomas Valdemar Virtanen, Hausjärvi.

Kersantiksi:

Tommi Antti Johannes Helminen, Riihimäki;

Jussi Niilo Johannes Kytösaari, Riihimäki;

Markus Mikael Luoma, Riihimäki.

Alikersantiksi:

Teemu Juha Mikael Heinonen, Riihimäki;

Joonas Aaro Antero Järvinen, Hausjärvi;

Toni Juhani Kokkonen, Riihimäki;

Jarkko Mikael Shemeikka, Riihimäki;

Sorrayuth Sukphon, Hausjärvi.

Korpraaliksi:

Jukka Mikael Kuokkanen, Riihimäki.

Uudenmaan aluetoimisto

Ylivääpeliksi:

Mikko Kalervo Palosvirta, Hyvinkää.

Ylipursimieheksi:

Santtu Matti Jooseppi Vantos, Hyvinkää.

Ylikersantiksi:

Henri Juhani Hirvonen, Hyvinkää;

Mikko Tapio Moilanen, Hyvinkää.

Kersantiksi:

Jarmo Heikki Johannes Helin, Hyvinkää;

Janne Petteri Hurttia, Hyvinkää;

Topi Kristian Kalliomäki, Hyvinkää;

Aarne Ilmari Säisä, Hyvinkää;

Henrik Johannes Aleksanteri Tujula, Hyvinkää.

Alikersantiksi:

Turo Leo Oskar Janhonen, Hyvinkää;

Visa-Pekka Seger, Hyvinkää.

Korpraaliksi:

Vili-Petteri Luoto, Hyvinkää.

Joukko-osastojen komentajien antamat aliupseerien palvelusarvot ja ylennykset reservissä

Logistiikkalaitos

Ylennetään reservissä vääpeliksi ja annetaan vastaava palvelusarvo:

Joonas Antti Ensio Niskanen.

Maasotakoulu

Ylennetään reservissä ylivääpeliksi ja annetaan vastaava palvelusarvo:

Daniel Johan Stenvall, Lari Tapani Kaurala.

Ylennetään reservissä vääpeliksi ja annetaan vastaava palvelusarvo:

Robert Anthony Checchi.

Ylennetään reservissä ylikersantiksi ja annetaan vastaava palvelusarvo:

Santeri Jarmonpoika Roikonen,

Yll Salihu.

Annetaan ylikersantin palvelusarvo:

Juuso Juhani Pesonen.

Annetaan ylikersantin palvelusarvo ja ylennetään reservissä kersantiksi:

Timo Kalevi Manninen.

Ylennetään reservissä kersantiksi:

Mikko-Matias Benjamin Soikkeli,

Valtteri Mikael Luntamo,

Juuso Tapani Kuhmonen,

Olli Antero Savo.

Panssariprikaati

Ylennetään reservissä sotilasmestariksi ja annetaan vastaava palvelusarvo:

Antti Tapio Syrjä.

Ylennetään reservissä vääpeliksi ja annetaan vastaava palvelusarvo:

Janne Eemeli Härmä,

Johan Olavi Adolf Kirjavainen.

Ylennetään reservissä ylikersantiksi ja annetaan vastaava palvelusarvo:

Jimi-Johannes Heikkinen,

Miika Petri Kullervo Keinänen.

Annetaan ylikersantin palvelusarvo:

Ville-Veikko Nestori Kytöläinen,

Jari Henri Petteri Venäläinen.

Ylennetään reservissä kersantiksi:

Santeri Aleksi Juhani Aaltonen,

Joonas Lari Markus Kilpimaa,

Lari Mikael Pesonen,

Tuomas Olavi Puranen,

Jami Oskari Virtanen.

Joukko-osastojen palkatun siviilihenkilöstön aliupseeri- ja miehistöylennykset reservissä

Järjestelmäkeskus

Ylivääpeliksi:

Jarmo Tapio Hietanen,

Osmo Ensio Jaatinen,

Ari Juhani Mäki.

Logistiikkalaitos

Alikersantiksi:

Juho Oskari Leppänen.

Korpraaliksi:

Alexander Michael Joachim Fabritius,

Ronnie Karlberg,

Joni-Petri Purmola.

Maasotakoulu

Sotilasmestariksi:

Reko Juhani Saastamoinen.

Puolustusvoimien Logistiikkalaitoksen esikunta

Kersantiksi:

Juha Eino Antero Peuhkurinen.

Alikersantiksi:

Olli Einari Martinsén.

Puolustusvoimien tutkimuslaitos

Vääpeliksi:

Saara Ilona Jantunen.

Kersantiksi:

Jarkko-Matti Jaakko Kylmälä.

Alikersantiksi:

Mika Petri Helsingius.

Sotilaslääketieteen keskus

Ylikersantiksi:

Hanna Karoliina Hassinen.

Kersantiksi:

Simo Petteri Komulainen,

Tuukka Lauri Tapani Taipale,

Lassi Olavi Surakka.

Alikersantiksi:

Ville Samuli Ronkainen,

Mari Tuuli Eliisa Tunturi.

Suomen Valkoisen Ruusun ja Suomen Leijonan ritarikuntien kunniamerkkejä myönnetään ansioituneille kansalaisille. ARKISTOKUVA/Teemu Vestovuo

Kunniamerkit

Suomen Leijonan komentajamerkki:

Brotherus, Ilkka Johannes, hallituksen puheenjohtaja, Hausjärvi.

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan ritarimerkki:

Järvinen, Juha Ilkka, kirkkoherra, lääninrovasti, Hyvinkää

Suomen Leijonan I luokan ritarimerkki:

Jokinen, Minna-Marja, hallitusneuvos, yksikönpäällikkö, Hausjärvi.

Suomen Valkoisen Ruusun ritarimerkki:

Kleemola, Anne Maarit, yksikön johtaja, Hyvinkää;

Lehti, Teemu Klaus Tapani, johtaja, Hyvinkää;

Näykki, Teemu Matias, kehittämispäällikkö, Hyvinkää;

Saranpää, Markku Johannes, kaupallinen johtaja, Hyvinkää;

Tamminen, Heli Kristiina, johtava lakimies, Riihimäki.

Suomen Leijonan ritarimerkki:

Jaurimaa, Janne Veli-Tapani, insinööri, Loppi;

Karlstedt, Anneli, johtaja, Riihimäki;

Kaukosalmi-Virtanen, Teija Maria, vastuualuejohtaja, johtava ylihoitaja, Hyvinkää;

Puurunen, Tapio Henrik, johtava asiantuntija, Hyvinkää;

Räikkönen, Mia Eriika, talousjohtaja, Hyvinkää;

Siivonen, Varpu Johanna, palvelupäällikkö, Hyvinkää;

Siponen, Esa Ilari, kiinteistöjohtaja, Riihimäki.

Suomen Valkoisen Ruusun ansioristi:

Heikkurinen, Jari Tapani, liiketoiminnan kehitysjohtaja, Riihimäki;

Knaapi, Sari Kristiina, tulliylitarkastaja, Hyvinkää;

Kuittinen, Tanja Marjukka, valmiusasiamies, Hyvinkää;

Lylykangas, Markku Antero, rikoskomisario, Hyvinkää;

Mulari, Markku Tapani, toimitusjohtaja, Hyvinkää;

Nousiainen-Hiiri, Virva Inkeri, yhteisten palvelujen päällikkö,

Riihimäki; Päivärinta, Ari Pekka, taloussuunnittelupäällikkö,

Hyvinkää; Torvelainen, Jukka Pertti Aleksi, yliaktuaari, Hyvinkää.

Suomen Leijonan ansioristi:

Elomaa, Anu Marjukka, aluepäällikkö, Riihimäki;

Hellgren, Sari Elisa, suunnittelija, Hausjärvi;

Hotari, Vesa Matti, rikosseuraamusesimies, Riihimäki;

Kaipainen, Kalle Arttu Ilmari, palomestari, Hyvinkää;

Laakso, Arja Kaarina, palvelukoordinaattori, Hyvinkää;

Ottman-Salminen, Mirja Orvokki, tulosalueylihoitaja, Riihimäki;

Pitkänen, Maria Johanna, suunnittelija, Hyvinkää;

Rättö, Jorma Juhani, senioriasiantuntija, Hyvinkää;

Torvinen, Timo Tapani, ylitarkastaja, Hyvinkää.

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali kultaristein:

Aspela, Jarmo Osmo Tapio, ryhmäpäällikkö, Hyvinkää;

Hakkarainen, Mikko Kim Kristian, ylikonstaapeli, Loppi;

Heikkilä, Jukka Sakari, aluemestari, Hausjärvi;

Järvelä, Outi Marjatta, asiakirjasihteeri, Riihimäki;

Koukkari, Vesa Jussi, työmaapäällikkö, Hyvinkää;

Laitinen, Ilkka Tapio, suunnittelija, Riihimäki;

Leino, Maria, maanviljelijä, lähihoitaja, Loppi;

Lehti, Seppo Olavi, rikosylikonstaapeli, Hyvinkää;

Martelius, Ari Kristian, ylikonstaapeli,

Hyvinkää; Miettunen, Outi, sairaanhoitaja, KM, Hausjärvi;

Muunoja, Jaana Sinikka, tuotepäällikkö, Hyvinkää;

Nieminen, Kirsi-Marja, maaseutuasiamies, Hausjärvi;

Nietula, Minna Birgitta, tarkastaja, Hyvinkää;

Perkiö, Ari Mikael, kenttämyyntipäällikkö, Riihimäki;

Rantalainen, Anne Marjut, toimitusjohtaja, Hyvinkää;

Rantapelkonen, Sirpa Marja, palvelupäällikkö, Riihimäki;

Rekola, Ilpo Veikko Aslak, yritystutkija, Hyvinkää;

Roukku, Marko Oskari, kyberturvallisuusasiantuntija, Hyvinkää;

Sairanen, Pasi Simo Sakari, ylikonstaapeli, Riihimäki;

Vanhalakka, Sanna Päivikki, hallinnollinen avustaja, Hyvinkää;

Väinä, Pirjo Anneli, suunnittelija, Riihimäki;

Ylönen, Tuomo Juhani, myyntipäällikkö, Riihimäki.

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali:

Harju, Maarit Helena, myyjä, Hyvinkää;

Harjumaaskola, Arto Tapani, varastotyöntekijä, Hyvinkää;

Hiltunen, Teemu Mikko Tapio, vanhempi konstaapeli, Hyvinkää;

Hölttä, Tuija Maria, markkinoinnin suunnittelija, Hyvinkää;

Kanerva, Jaana Elina, asiantuntija, Hyvinkää;

Kanninen, Taina Eeva Elisabeth, toimistosihteeri, Hausjärvi;

Koikkalainen, Netta Piia Pauliina, tutkimusavustaja, Riihimäki;

Koskinen, Kirsi Anne Irene, asiantuntija, Hyvinkää;

Laine, Taina, lakipalveluneuvoja, Loppi;

Lindfors, Suvi Katri, asiantuntija, Hyvinkää;

Paasonen, Ulla-Maija, asiantuntija, Hyvinkää;

Palonen, Kari Olavi, vanhempi konstaapeli, Loppi;

Peltomaa, Sari Maarit Sinikka, virastosihteeri, Riihimäki;

Ratilainen, Timo, autonosturikuljettaja, Hausjärvi;

Salo, Päivi Susanna, vartija, Riihimäki;

Säynäjäkangas, Marja-Liisa, apulaistarkastaja, Riihimäki;

Uotila, Jari Juhani, palveluesimies, Loppi.

Suomen Valkoisen Ruusun mitali:

Rajala, Petri Antero, myyjä, Riihimäki;

Vuokila, Outi Inka-Maaria, energianeuvoja, Hyvinkää.

Riihimäen Reserviläiset on palkinnut seuraavat yhteistyökumppaninsa ja jäsenensä

Reserviläisliiton kultainen ansiomitali:

teollisuusneuvos Raimo Karjalainen, Sako Oy;

everstiluutnantti Timo Rissanen, Maavoimien esikunta;

Osmo Haapanen, Riihimäki; Tapio Kangas, Riihimäki.

Reserviläisliiton hopeinen ansiomitali:

Timo Pelttari, Riihimäki.

Etelä-Hämeen Reserviläispiirin kultainen ansiomitali:

Matti Salmenharju, Riihimäki.

Etelä-Hämeen Reserviläispiirin pronssinen ansiomitali:

Mika Reponen, Riihimäki;

Aki Syrjälä, Riihimäki;

Marko Yli-Rämi, Riihimäki.

Kommentoi

Uutiskirje

Kun tilaat uutiskirjeen, saat päivittäin sähköpostiisi tärkeimmät paikalliset uutiset. Uutiskirje lähetetään sähköpostiisi joka päivä kello 14.

Lomaketta suojaa reCAPTCHA, johon pätevät Googlen Tietosuoja ja Käyttöehdot.

Palvelut