Lääketiede: Gastroenterologisen kirurgian erikoislääkäri Toni Seppälä, 38, leikkaa vaikempia suolistosyöpiä, tutkii muun muassa syövän perinnöllisyyttä ja etsii verenkierrosta syövän dna-jälkiä omassa laboratoriossaan. Siellä hän myös kasvattaa potilaan syöpäkasvaimen kantasolusta minikasvaimia. Niiden avulla testataan yksilöllisen hoidon toimivuutta.
Seppälä pitää tähystyssuosituksen puutetta harmillisena, koska hyvin varhain alkavien suolistosyöpien osuus on kasvanut Suomessa ja muissa länsimaissa.
Uutiset: SDP:llä on nyt koossa eniten ja kokoomuksella toiseksi eniten ehdokkaita koko maassa tammikuun aluevaaleihin. Tämä käy ilmi puoluesihteereille osoitetusta Uutissuomalaisen kyselystä, johon vastasivat tällä viikolla kymmenestä eduskuntapuolueesta kaikki muut paitsi Valta kuuluu kansalle.
Asuminen: Maijan kodin tavaramäärä ryöpsähti koronan aikana nettitilausten takia. Ammattijärjestäjä Sanna Koskinen on auttanut Maijaa luopumaan liiasta tavarasta.
Lue liite tänään näköislehdestä.
Näköislehti kuuluu kaikkiin Aamupostin tilauksiin. Aktivoi lukuoikeutesi tästä.
Voit kokeilla Aamupostin verkkopalveluja kolmen kuukauden ajan hintaan 4 euroa / kuukausi. Kokeile kolme kuukautta!