Katso tästä päivän ylennykset – Aamuposti poimi paikalliset nimet

Tällä lokerikolla käy taas säpinä. Aalto Risto

-

Tasavallan presidentti on itsenäisyyspäivänä tehnyt viisi kenraali- ja kahdeksan everstitason ylennystä.

Lisäksi Tasavallan presidentti on ylentänyt 536 reservin upseeria ja erikoisupseeria. Joukko-osastojen päälliköt ovat myös päättäneet ylennyksistä.

Aamuposti poimi listoilta ne yksiköt, joilla on toimipiste Riihimäen varuskunnassa.

Ritarikuntien kunniamerkkin saajat julkistettiin jo alkuviikosta.

Itsenäisyyspäivän ylennykset puolustushallinnossa

Everstiksi: Everstiluutnantti Vesa Pekka Helminen, Maasotakoulu: Jari Markus Riihimäki, Järjestelmäkeskus.

Insinöörieverstiksi: Timo Marko Ensio Kokotti, Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta.

Everstiluutnantiksi: Hannu Ari Ensio Kiminkinen, Järjestelmäkeskus; Marko Veli Juhani Pasanen, Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta; Jukka Pekka Taattola, Järjestelmäkeskus.

Lääkintäkomentajaksi: Veli Petri Johannes Kangaspunta, Sotilaslääketieteen keskus.

Majuriksi: Tomi Sakari Aspholm, Panssariprikaati; Heikki Olli Heikkilä, Maasotakoulu; Ville Juhani Korhonen, Panssariprikaati; Vesa-Pekka Muona, Maasotakoulu; Juha Petteri Niemi, Maasotakoulu; Jussi Tuomas Partanen, Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta; Matti Olavi Rantanen, Maasotakoulu; Anna Tarja Roduit, Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta; Mika Olavi Räsänen, Maasotakoulu; Antti Tapio Suikkari, Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta; Eerika Irene Vaahtovuo, Maasotakoulu.

Insinöörimajuriksi: Perttu Juhani Silvola, Puolustusvoimien tutkimuslaitos.

Insinöörikomentajakapteeniksi: Helka Inkeri Louhenperä, Järjestelmäkeskus; Arto Kalevi Nyrhinen, Järjestelmäkeskus.

Kapteeniksi: Mikael Veli-Matias Hänninen, Panssariprikaati; Jyrki Robert Bruce, Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta; Ilkka Tapani Keränen, Järjestelmäkeskus; Antti Tapio Mäkeläinen, Sotilaslääketieteen keskus; Jere Pekka Salenius, Sotilaslääketieteen keskus; Harri Jorma Kalervo Valkama, Panssariprikaati.

Kapteeniluutnantiksi: Lasse Matti Manninen, Järjestelmäkeskus.

Insinöörikapteeniksi: Tuukka Antero Eeronheimo, Panssariprikaati; Sami Pekka Ekman, Järjestelmäkeskus; Henri Mikael Huupponen, Panssariprikaati; Mikko Samuel-Sakari Sara, Järjestelmäkeskus.

Yliluutnantiksi: Ville Valtteri Huokko, Maasotakoulu; Joonas Petteri Mustajoki, Panssariprikaati; Antti Veli Johannes Nissinen, Maasotakoulu; Janne Heikki Aleksi Ryynänen, Panssariprikaati; Markus Hannu Tapani Skippari, Maasotakoulu; Jussi Pekka Virtanen, Maasotakoulu.

Insinööriyliluutnantiksi: Jari Tapio Laakkonen, Järjestelmäkeskus; Sami Mikael Mustonen, Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta; Lauri Jaakko Oskari Pihlajamäki, Järjestelmäkeskus; Severi Juhani Sarén, Järjestelmäkeskus.

Musiikkiyliluutnantiksi: Risto Petteri Sojakka,

Panssariprikaati.

Puolustushallinnossa palvelevien ylennykset reservissä

Insinöörimajuriksi: Insinöörikapteeni Seppo Sakari Rytsy, Järjestelmäkeskus.

Kapteeniksi: Timo Petri Olavi Muikku, Järjestelmäkeskus; Tommi Mikael Ojanen, Puolustusvoimien tutkimuslaitos.

Insinöörikapteeniksi: Inna Kaarina Lahtinen, Järjestelmäkeskus.

Lääkintäkapteeniluutnantiksi: Lasse Torsti Aho, sotilaslääketieteen keskus.

Yliluutnantiksi: Teemu Aleksi Lartama, Panssariprikaati; Teppo Tapani Rautiainen, Maasotakoulu; Jussi Petteri Vainionpää, Maasotakoulu.

Luutnantiksi: Olli Oskari Jokinen, Sotilaslääketieteen keskus; Juhani Erno Ilmari Männistö, Panssariprikaati; Henri Kristian Nieminen, Panssariprikaati.

Vänrikiksi: Esa Juhani Ek, Maasotakoulu; Samuli Jani Niemi, Järjestelmäkeskus

Reservin upseerien ylennykset

Kapteeniksi: Järvinen Veli -Tapio Antero, Janakkala; Mäkelä Klaus Antero, Hyvinkää.

Luutnantiksi: Määttä Tomas Antero, Hyvinkää; Pitkänen Elias Timo Einar, Hyvinkää.

Aluetoimistojen päälliköiden ylentämät aliupseeriston ja miehistön jäsenet reservissä

Hämeen aluetoimisto

Ylikersantiksi: Kotro Santtu Mikael, Riihimäki; Laiho Joni Aleksi, Riihimäki; Mantila Joonas Niko Antero, Hausjärvi; Torvikoski Juho Petteri, Loppi.

Kersantiksi: Leponiemi Eeti Aleksanteri, Loppi; Nykänen Arttu Kalevi, Riihimäki.

Alikersantiksi: Moisander Esa Tuomas, Riihimäki.

Korpraaliksi: Tanner Joona Miika Petteri, Riihimäki.

Uudenmaan aluetoimisto

Ylivääpeliksi: Hovila Harri Mikael, Hyvinkää.

Vääpeliksi: Korhonen Mikko Einari, Hyvinkää; Niemi Santeri Martti Tuomas, Hyvinkää.

Kersantiksi: Jussila Juho Aleksi Mikael, Hyvinkää; Niemi Jarno Petteri, Hyvinkää; Purosto Miro Samuel, Hyvinkää; Pöysti Lauri Johannes, Hyvinkää: Tuominen Jouni Aleksi, Hyvinkää.

Alikersantiksi: Jussila Tuomas Uuno Antero, Hyvinkää.

Korpraaliksi: Kotakoski Pauli Kristian, Hyvinkää.

Pääesikunnan päällikön, puolustushaara- ja joukko-osastojen komentajien antamat palvelusarvot ja ylennykset reservissä

Maasotakoulu

Ylennetään reservissä ja annetaan vastaava palvelusarvo

Vääpeliksi: Kortelainen Sami Petteri, Huotarinen Lauri Matias, Hatakka Miikka Juhani, Haaja Mikko Aleksi Alla.

Annetaan vääpelin palvelusarvo: Virtanen Samuli Kalevi, Sillanpää Ville Valtteri, Järvinen Juhopekka Aake Olavi, Turunen Janne Santeri , Pakkanen Taneli Elmeri.

Ylikersantiksi: Kangasharju Iiro Ilmari, Kutvonen Lauri Ilmari, Kuutvuori Tomi Tapani, Mula Caner Alla.

Annetaan ylikersantin palvelusarvo: Ala-Jääski Atte Jukka Tapani, Huuhilo Mira Julia.

Ylennetään reservissä ja annetaan vastaava palvelusarvo:

Kersantiksi: Kaalinpää Sami Tapio.

Annetaan kersantin palvelusarvo: Manninen Timo Kalevi.

Panssariprikaati

Ylennetään reservissä ja annetaan vastaava palvelusarvo

Ylikersantiksi: Eero Simo Tapani Rautasuo.

Vääpeliksi: Ilkka Santeri Aaltonen, Riku Petteri Jääskeläinen, Topi Juhani Korkalainen, Justus Petteri Kuivalainen, Miko Heikki Johannes Leppäniemi, Juha Henrik Lämsä, Aleksi Eemil Peltola, Markus Tapani Piirainen, Ilkka Martti Juhani Rauhamäki.

Ylikersantiksi: Kristian Henri Aleksi Aarresuo, Teemu Valtteri Aspela, Julius Kalle Joonatan Honkala, Jaakko Matias Lammi, Lauri Olavi Salminen, Taneli Juhani Sulka, Ville Heikki Aleksi Svanberg.

Ylennetään reservissä

Vääpeliksi: Ilkka Santeri Aaltonen, Riku Petteri Jääskeläinen, Topi Juhani Korkalainen, Justus Petteri Kuivalainen, Miko Heikki Johannes Leppäniemi, Juha Henrik Lämsä, Aleksi Eemil Peltola, Markus Tapani Piirainen, Ilkka Martti Juhani Rauhamäki.

Ylikersantiksi: Kristian Henri Aleksi Aarresuo, Teemu Valtteri Aspela, Julius Kalle Joonatan Honkala, Jaakko Matias Lammi, Olli Erik Aleksi Saksa, Lauri Olavi Salminen, Ville Heikki Aleksi Svanberg.

Kersantiksi: Ville Oskari Kääriäinen, Matias Pauli Olavi Rautio, Leo Oskari Sulonen, Lauri Johannes Juhanpoika Suonpää.

Joukko-osastojen palkatun siviilihenkilöstön aliupseeri- ja miehistöylennykset reservissä

Järjestelmäkeskus

Sotilasmestariksi: Markku Juhani Ivalo.

Vääpeliksi: Sami Jussi Vehviläinen.

Ylikersantiksi: Kersantti Hannu Olavi Helynen, Kersantti Marko Tapani Vertainen.

Kersantiksi: Antti Ilari Pensola, Erpo Juhani Eronen.

Panssariprikaati

Vääpeliksi: Hallikainen, Harri Antero.

Ylikersantiksi: Pahankala, Tero Mikael.

Kersantiksi: Mikkola, Ahvo Akseli.

Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta

Ylikersantiksi: Marko Mikael Laine.

Korpraaliksi: Joonas Joni Herronen.

Puolustusvoimien tutkimuslaitos

Alikersantiksi: Toni Ilkka Olavi Virtanen.

Kommentoi

Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Ilmaisemalla tunteesi näet toisten reaktiot.

Tilaa uutiskirje

Kun tilaat uutiskirjeen, saat päivittäin sähköpostiisi tärkeimmät paikalliset uutiset. Uutiskirje lähetetään sähköpostiisi joka päivä kello 14.

Lomaketta suojaa reCAPTCHA, johon pätevät Googlen Tietosuoja ja Käyttöehdot.

Palvelut