Itsenäisyyspäivän ansiomerkit ja ylennykset – Katso, kuka saa mitäkin

Moni saa ansiomerkin tai uudet arvomerkit. Kuvituskuva

toimitus

Tasavallan presidentin myöntämät ritarikuntien kunniamerkit

Suomen valkoisen ruusun ritarimerkki: Harjunen, Elina Annikki, yksikön päällikkö, dosentti, Hyvinkää; Korhonen, Maila Tellervo, vanhempi tutkija, dosentti, Hyvinkää; Schulman, Karl Markus, ylitarkastaja, Riihimäki.

Suomen leijonan I luokan ritarimerkki: Pouta, Seppo Tapio, kehitysjohtaja, Hyvinkää; Uusitalo, Kari Uolevi, elokuvaneuvos, Hyvinkää.

Suomen leijonan ritarimerkki: Lindfors, Patrik Kaj, hallintopäällikkö, agrologi AMK, Hyvinkää; Nuutinen, Hanna Maria, palveluasiantuntija, Riihimäki; Tiilikka, Juha Antero, lentokapteeni, Hyvinkää.

Suomen valkoisen ruusun ansioristi: Ala-Siurua, Maija Ilona, toimittaja, Hyvinkää; Kaitainen, Tapani, pastori, Hausjärvi; Klemola, Viljo, prosessivastaava, Riihimäki; Perkkiö, Jani Petteri Ensio, johtava asiantuntija, Riihimäki; Tikkanen, Leena, vanhempi ryhmäpäällikkö, Hyvinkää.

Suomen leijonan ansioristi: Koskiaho, Jari Jorma Tapio, tutkimusinsinööri, Riihimäki; Lumme, Anne Irmeli, markkinointi- ja viestintäpäällikkö, Riihimäki; Ristavaara, Heini, johtava sosiaalityöntekijä, Hausjärvi.

Suomen leijonan ansioristi: Palonen, Jukka Matti, musiikin lehtori, Hyvinkää; Piippo, Juha Marko, rikoskomisario, Hyvinkää; Toivanen, Heini Marja, suunnittelija, Hyvinkää; Utoslahti, Kirsi Eveliina, viestinnän asiantuntija, Hyvinkää.

Suomen valkoisen ruusun I luokan mitali kultaristein: Jormalainen, Soili Mirja, asiantuntija, Hyvinkää; Juuri, Anu, luokanopettaja, Hausjärvi; Hynynen, Eero Sakari, yo-merkonomi, Riihimäki; Junttila, Tiina Liisa, kirjastosihteeri, Riihimäki; Kaartinen, Eija Kaarina, tullitarkastaja, Hyvinkää; Keinänen, Paula Hannele, pääkirjanpitäjä, Hyvinkää; Lakanen, Johanniina Maria, puvuston teosvastaava, Hyvinkää; Leino, Tiina Helena, koulutussihteeri, Riihimäki; Leisti, Jyri Petteri, rikosylikonstaapeli, Hyvinkää; Mannila, Sari-Anne, talousasiantuntija, Hausjärvi; Piela, Tuovi Mirjami, asiakasvastuullinen johtaja, Hyvinkää; Ruottu, Marko, avainasiakaspäällikkö, Hausjärvi; Sahla, Minna Maarit, syyttäjänsihteeri, Riihimäki; Sivonen, Saku Petteri, ylikonstaapeli, Riihimäki; Tamminen, Tuula Orvokki, päiväkodinjohtaja, Hyvinkää; Vainio, Merja Riitta, ratkaisuasiantuntija, Hyvinkää; Vesama, Annika Marian, vanhempi osastosihteeri, Riihimäki.

Suomen valkoisen ruusun I luokan mitali: Dahlman, Juha Kristian, vuoroesimies, Hyvinkää; Hatakka, Pirkko Anita, henkilöstöassistentti, Loppi; Hirvasniemi, Leena, palveluneuvoja, Loppi; Kovanen, Jari Pekka, liikuntasihteeri, Hausjärvi; Kulomaa, Leena Anneli, tuottaja, Hyvinkää; Kuosmanen, Jarmo Tapani, vartija, Hyvinkää; Laine, Merja Anna-Liisa, kenttäsihteeri, Riihimäki; Nikkola, Paula Kristiina, myymäläsuunnittelija, Riihimäki; Nummela, Merja Annikki, myyntisihteeri, Riihimäki; Paunila, Mari Elise, hätäkeskuspäivystäjä, Riihimäki; Siivonen, Eija Hannele, yksikön sihteeri, Riihimäki; Welling, Pekka Markus, virastomestari, Riihimäki.

Tasavallan presidentin antamat ylennykset puolustushallinnossa niissä joukko-osastoissa, joilla on toimipiste Riihimäen varuskunnassa

Everstiluutnantiksi: Jan Kristian Hanska, Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta; Petteri Mikael Puusa, Puolustusvoimien tutkimuslaitos.

Majuriksi: Vesa-Matti Nieminen, Panssariprikaati.

Insinöörimajuriksi: Tommi Tapani Pehkonen, Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta; Jaakko Petteri Pekkanen, Järjestelmäkeskus; Krista Maarit Siik, Järjestelmäkeskus; Olli Mikael Laakso, Puolustusvoimien tutkimuslaitos; Jani Tapani Muikku, Panssariprikaati.

Insinöörikomentajakapteeniksi: Mikko Matias Jokinen, Järjestelmäkeskus.

Kapteeniksi: John Peter Kristian Seppänen, Mikko Ensio Tyni, Puolustusvoimien tutkimuslaitos; Riku Tapani Kolhanen, Jari-Pekka Kalevi Koskelo, Martti Mikko Lumikuru, Mika Antero Mäkipää, Antti Mikael Riikonen, Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta; Juha Jonne Selin, Järjestelmäkeskus; Mika Matti Haapoja, Lasse Aaro Santeri Lahikainen, Marko Ensio Saikko, Anssi Sami Juhani Simola, Toni Pekka Tiitinen, Vesa Kalevi Tirkkonen, Maasotakoulu; Timo Tapani Rahkonen, Vesa Olavi Timonen, Teppo Antero Tyrväinen, Panssariprikaati.

Insinöörikapteeniksi: Tommi Tapio Nieminen, Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta; Juhani Martti Sakari Jaakkola, Henri Hermanni Siik, Järjestelmäkeskus; Juha Lauri Tapani Sulanko, Panssariprikaati.

Lääkintäkapteeniksi: Marko Mikael Alin, Sotilaslääketieteen keskus.

Yliluutnantiksi: Oskari Mikael Enroth, Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta; Christian Anttoni Andersson, Tuomas Sakari Hongisto, Niko Risto Matias Kuivalainen, Aaro Johannes Liakka, Jussi Oskari Ollikka, Ilmari Pekka Tapio Pärnä, Maasotakoulu; Visa Aapo Aleksi Eloranta, Jesse Juhani Ikävalko, Nico Juhani Lingman, Tommi Taneli Matilainen, Martti Johannes Mertanen, Simo Ville Juhani Mikkonen, Joni Juhani Rajamäki, Roope Ville Ruokolainen, Matti Oskari Tuovinen, Ville Eemeli Vatanen, Henrik Kalervo Valtteri Vähämartti, Panssariprikaati.

Insinööriyliluutnantiksi: Teemu Anton Ihalainen, Maasotakoulu.

Insinööriluutnantiksi: Teppo Kalevi Ylieskola, Järjestelmäkeskus.

Puolustushallinnossa palvelevien ylennykset reservissä

Majuriksi: Lauri Olavi Oksama, Pasi Seppo Salonen, Puolustusvoimien tutkimuslaitos; Jarkko Matti Kangasmäki, Sotilaslääketieteen keskus.

Kapteeniksi: Jarno Joakim Alm, Erno Henrik Pasanen, Eero Aleksi Rikkonen, Puolustusvoimien tutkimuslaitos; Mika Markus Kontio, Järjestelmäkeskus; Jussi Tapani Leistiö, SAntti Ville Takola Sotilaslääketieteen keskus.

Yliluutnantiksi: Matti Kustaa Kajala, Jaakko Aleksis Latikka, Puolustusvoimien Tutkimuslaitos; Juhopekka Aake Olavi Järvinen, Tiina Vilhelmiina Laaksonen, Tuomas Akseli Paakkanen, Maasotakoulu.

Insinööriyliluutnantiksi: Harri Ilari Taivassalo, Järjestelmäkeskus.

Luutnantiksi: Harri Ilmari Pietilä, Mikko Matias Vaasvainio, Järjestelmäkeskus; Rami Tapani Niemelä, Sotilaslääketieteen keskus.

Vänrikiksi: Tommi Juhani Kokko, Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta; Mika Tapani Koivuniemi, Jari Antero Vehniä, Järjestelmäkeskus; Petri Juhani Karjalainen, Liisa-Maija Huttunen, Keskus; Mathias Alexander Köhler, Sotilaslääketieteen keskus.

Aliluutnantiksi: Emil Arttu Matias Laaksonen, Järjestelmäkeskus.

Reservin upseerien ylennykset

Kapteeniksi: Ropponen Jussi Taneli, Riihimäki.

Luutnantiksi: Aalto Kim Alexander, Hausjärvi; Kyrönviita Juha Kristian, Hyvinkää; Vuorio Juhana Petteri, Hyvinkää.

Pääesikunnan päällikön, puolustushaara- ja joukko-osastojen komentajien antamat aliupseerien palvelusarvot ja ylennykset reservissä

Panssariprikaati

Ylennetään reservissä ja annetaan vastaava palvelusarvo:

Vääpeliksi: Matti Aleksi Kuuluvainen, Toni Antero Rosenberg, Matti Henrik Ruuska.

Annetaan palvelusarvo:

Vääpeliksi: Antti Aimo Alvar Aaltonen, Matti Aleksi Kuuluvainen, Toni Antero Rosenberg, Matti Henrik Ruuska, Jarno Topias Suoja.

Ylikersantiksi: Janne Henrik Kangaskoski, Henri Kristian Nieminen, Toivo Jalmari Peltoniemi, Valtteri Viljami Tammisto, Mikko Raimo Antero Vehmas, Eero-Pertti Virtanen, Teemu Johannes Weckström.

Ylennetään Reservissä:

Vääpeliksi: Matti Aleksi Kuuluvainen, Toni Antero Rosenberg, Matti Henrik Ruuska, Jarno Topias Suoja.

Ylikersantiksi: Janne Henrik Kangaskoski, Toivo Jalmari Peltoniemi, Valtteri Viljami Tammisto, Mikko Raimo Antero Vehmas, Eero-Pertti Virtanen.

Kersantiksi: Miika Petri Kullervo Keinänen, Samu Niklas Nestori Koskinen, Hanna Maija Roosa Lehmonen,

Venla Linnea Mäenpää.

Aluetoimistojen päälliköiden ylentämät aliupseeriston ja miehistön jäsenet reservissä

Hämeen aluetoimisto

Ylikersantiksi: Mahosenaho Juha Viljo Olavi, Riihimäki.

Kersantiksi: Ilomäki Riku Mikael, Hausjärvi; Lehtonen Pekka Matti Juhani, Riihimäki; Lyytikäinen Eetu Petteri, Riihimäki; Sakko Tiia Helena, Riihimäki; Sinervo Jouni Ari Petteri; Riihimäki.

Alikersantiksi: Järvinen Markus Olavi, Riihimäki; Kalliomäki Tomi Tapio, Loppi; Mäkelä Teemu Tapio, Hausjärvi; Vainola Esa Oskari, Riihimäki.

Korpraaliksi: Nguyen Van Nghia, Hausjärvi; Pohjanlehto Joonas Oskari, Riihimäki; Pöyhönen Juha Matias, Riihimäki.

Uudenmaan aluetoimisto

Ylivääpeliksi: Vattulainen Mika Kalle Samuli, Hyvinkää.

Ylikersantiksi: Muittari Pasi Antero, Hyvinkää; Neffling Keijo Henrik, Hyvinkää; Pohjola Ville Johannes, Hyvinkää.

Kersantiksi: Auvinen Teemu Tapio, Hyvinkää; Laiho Juho Otto Sakari, Hyvinkää; Luostarinmäki Sebastian Lothar, Hyvinkää; Riihimäki Juho Matias, Hyvinkää; Salo Jani Tarmo Mikael, Hyvinkää; Silvola Risto Matias, Hyvinkää.

Korpraaliksi: Isosaari Aleksi Oskari, Riihimäki.

Reserviläisliiton ansiomitalit

Kultainen: Pekka Passinen, Riihimäki.

Hopeinen: Huhtasaari Topi, Manninen Jari, Syväterä Sami-Pekka, Vettensaari Heikki, Riihimäki.

Pronssinen: Laakkonen Ari, Hyvinkää.

Etelä-Hämeen Reserviläispiirin ansiomitalit

Kultainen: Markku Lamminsivu, Riihimäki.

Hopeinen: Sami Aalto, Timo Pelttari, Riihimäki.

Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Ilmaisemalla tunteesi näet toisten reaktiot.

Keskustelu

Tilaa uutiskirje

Kun tilaat uutiskirjeen, saat päivittäin sähköpostiisi tärkeimmät paikalliset uutiset. Uutiskirje lähetetään sähköpostiisi joka päivä kello 14.