Riihimäen ratsastajat

Ratsukot kilpailivat jälleen raviradalla

Luokan 3, 90cm, kunniakieros

K. Laine

Riihimäen raviradalle oli jälleen tulijoita, kun Riihimäen Ratsastajat järjestivät lauantaina 16.7. seuraestekilpailut. Kilpailut olivat jo toiset heinäkuussa järjestetyt Ri-Ra:n kisat. Heinäkuun viimeisenä viikonloppuna Riihimäellä kisataan jälleen.

 

Ri-Ra:n ratsukoista sijoituksille ratsastivat Sani Salonen ponillaan Fraenkel ja Eve Kaleva Let’s Go Flashilla. Eve ratsasti kolmanneksi 70cm:in luokassa. Sani nappasi kaksi sijoitusta. Voitto 80cm:in luokassa ja seuraavassa 90cm:in luokassa ratsukko tuli kolmanneksi. Ri-Ra:n jäsenistä mukana olivat myös Julia Kinnunen, Essi Jaakonsaari, Hanna Lehtonen ja Rosa Laine.

Lähtöjä päivän aikana oli 82. Tuomarina toimi viime kisojen tapaan Maria Siekkinen. Päivän haastavat radat oli suunnitellut ja toteuttanut Tiina Parikka.
 

Luokkavoittajat

Luokka 1, 70cm: Henrietta Sihvonen – Romanssi, Hyvinkään Ratsastajat ry
Luokka 2, 80cm: Sani Salonen – Fraenkel, Riihimäen Ratsastajat ry
Luokka 3, 90cm: Henna Laaksonen – Monblan, Turengin Ratsastuskoulun Ratsastajat
Luokka 4, 100cm: Sari Vuori – ST Remy, Kangasalan Ratsastajat ry
Luokka 5, 110cm: Stina Harmia – Via Force, Lounais-Espoon Ratsastajat ry

Lauantain sekä kauden aikaisempien kisojen tulokset löytyvät osoitteesta
http://www.riihimaenratsastajat.fi/kilpailut/kisatuloksia-2011/
 

Kahden viikon päästä Riihimäen Ratsastajat järjestävät jälleen ratsastuskilpailut Riihimäen raviradalla. Tällä kertaa kisataan peräti kahtena päivänä. Lauantaina 30.7 kilpaillaan seuratason esteillä, sunnuntaina 31.7 hypätään aluetasolla. Suunnitelmissa on myös kirpputori molemmille kilpailupäiville.

Riihimäen Ratsastajien tapahtumakalenterista löytyy tieto seuran tulevista tapahtumista
http://www.riihimaenratsastajat.fi/tapahtumat2/
 

Tervetuloa Riihimäelle kilpailemaan ja seuraamaan kisoja!

Riihimäen ratsastajat

Aikaisempia kirjoituksia

Riihimäen ratsastajat

Riihimäen Ratsastajat ry on Suomen yhdeksänneksi vanhin edelleen toimivista ratsastusseuroista. Seura on perustettu vuonna 1935 Riihimäellä. Seuran lyhenne Ri-Ra, on monille tuttu seuran järjestämistä kilpailuista ja tapahtumista vuosien aikana. Kotisivun osoite www.riihimaenratsastajat.fi/

Uusimmat mielipiteet