Riihimäen Suomi-Unkari Seura

Kuvia vuoden 2014 tapahtumista ja tietoa tulevasta

Hyvää joulua ja onnellista uutta vuotta kaikille Unkarin ystäville!

Riihimäen Suomi-Unkari Seuran vuoden 2014 päätilaisuudet olivat Soppatapahtuma Granitin aukiolla 14.6.  ja yhdistyksen 50-vuotisjuhlat Hyrialla 16.10. Molemmat tapahtumat onnistuivat hienosti ja kokosivat yhteen paljon ihmisiä. Alla on valokuvia tapahtumista ja 50-vuotisjuhliin osallistuneiden szolnokilaisten vieraiden retkestä Hatlamminsuolle.

Vuonna 2015 yhdistyksemme järjestää teatterimatkan maalis-huhtikuussa, vuosikokous pidetään maaliskuussa ja soppatapahtuman aika on jälleen kesäkuussa. Ensi kesänä sopankeittäjiä tulee mahdollisesti Szolnokista saakka. Tapahtumista ja loppuvuoden ohjelmasta tiedotetaan tarkemmin myöhemmin.

 

Soppatapahtuma

 

Yhdistyksen joukkueen soppaa valmistelemassa pj Vilho Ylönen ja hallituksen jäsen Anne Juutilainen


 

Timo Ruohola ja Vilho Ylönen

 

 

Joukkueita osallistui kaikkiaan kuusi

 

 

 

 

Kauhanvarressa Vilho Ylönen

 

 

 

 

 

Joukkue Amatörisoppamestarit

 

 

Kaarina Ruohola

 

 

 

 

Väkeä riitti...

 

 

...ja sopat maistuivat

 

 

 

 

 

 

 

Yhdistyksen 50-vuotisjuhlat

 

Unkarin kulttuuri- ja tiedekeskuksen johtaja Gábor Richly ja suurlähetystön lähetystösihteeri Gyrögy Urkuti saapuvat

 

 

Puheenjohtaja Vilho Ylönen piti tervetuliaispuheen

 

 

Juhlaväkeä

 

 

Riihimäen Naislaulajat esiintyivät upeasti

 

Lähetystösihteeri György Urkuti toi Unkarin suurlähetystön tervehdyksen ja vastasi yleisön kysymyksiin

 

 

 

 

Szolnokilaisten vieraiden retki Hatlammin suolle 17.10.

 

Retken johtaja Päivi Törmä punaisessa takissa

 

 

 

Retkikeli oli erinomainen

 

Riihimäen Suomi-Unkari Seura

Aikaisempia kirjoituksia

Riihimäen Suomi-Unkari Seura

Yhdistyksen tarkoituksena on koota Riihimäen alueen Unkarin-ystävät ja eri kansalaispiirit Suomi-Unkari Seuran yhteyteen toimimaan Suomen ja Unkarin kulttuurisuhteiden kehittämiseksi, Unkarin historian ja yhteiskunnallisen, taloudellisen ja sivistyksellisen elämän tuntemuksen levittämiseksi ja syventämiseksi. Tavoitteena on myös Suomen ja Unkarin sekä Riihimäen ja ystävyyskaupunki Szolnokin ystävyyssuhteiden lujittaminen ja yhteistoiminnan lisääminen. Yhteystiedot: Puheenjohtaja Vilho Ylönen puh. 040 330 6265 sähköposti: vilho.ylonen(a)loppi.fi Sihteeri Olli Setälä puh. 050 532 8767 olli.setala (at) gmail.com Keskusseuran nettisivut: www.suomiunkari.fi

Uusimmat mielipiteet