Paikalliset

Puolustusvoimat viettää lippujuhlan päivää – Katso, kuka ylennettiin ja kuka sai mitalin

Puolustusvoimien lippujuhlan päivää vietetään C.G.E. Mannerheimin syntymäpäivänä.

Sauvo Jylhä

Puolustusvoimain lippujuhlan päivänä 4.6. ylennetyt sekä sotilasansiomitalin ja muiden kunniamerkkien saajia Aamupostin alueelta.

 

Ylennykset puolustushallinnossa (kantaupseerit ja puolustushallinnossa työskentelevät reservin upseerit)

Insinöörieverstiksi: Pulkkinen Timo Antero, Pääesikunta.

Kommodoriksi: Laaksonen Marko Anssi Petteri, Puolustusvoimien tutkimuslaitos.

Everstiluutnantiksi: Siivonen Pasi Petteri, Puolustusvoimien tutkimuslaitos.

Insinöörimajuriksi: Kantola Veli-Pekka, Järjestelmäkeskus, Metsoila Arto Aleksi, Panssariprikaati.

 

Reservin upseerit

Kapteeniksi: Tiilikka Juha Antero, Hyvinkää.

Yliluutnantiksi: Ikonen Esa Tapio Johannes, Hyvinkää; Vilkman Joakim Johan-Mathias, Hyvinkää.

Luutnantiksi: Heiskanen Timo Kalevi, Riihimäki; Jeschoi Tommi Petteri, Riihimäki; Lampinen Jimi Sakari Riihimäki; Virjo Petri Antero, Janakkala; Vulli Janne Markus Tapani, Riihimäki.

 

Aluetoimistojen päälliköiden ylentämät aliupseerit ja miehistö

Hämeen aluetoimisto

Ylikersantiksi: Hyytiäinen Lauri Aleksi, Riihimäki; Jaurimaa Janne Veli-Tapani, Loppi; Laine Miika Johannes, Riihimäki; Niemelä Arttu Ilmari, Janakkala; Pulkkinen Eeri Antero, Loppi; Stenberg Jenni Linda Maria, Janakkala; Vehmassalo Toni Tapani, Riihimäki.

Kersantiksi: Hukkanen Jani Tapio, Riihimäki; Lehtinen Jami Miikka Markus, Riihimäki; Viitala Ville Petteri, Riihimäki.

Alikersantiksi: Aalto Jarkko Petteri, Riihimäki; Hjelm Joni Petteri, Riihimäki; Hurtta Matias Juuso Ilmari, Loppi; Koskinen Riku Emil Juhani, Janakkala; Siltala Juha Henri Kalevi, Riihimäki; Tase Matias Marko, Riihimäki.

Korpraaliksi: Järvinen Jari Antero, Janakkala; Lehtonen Kuisma Olavi, Riihimäki; Rantamäki Antti Oskari, Riihimäki; Tikka Markku Mikael, Riihimäki; Vanamo Mika Kalervo, Riihimäki; Vuorinen Jari Antero, Janakkala.

 

Uudenmaan aluetoimisto

Vääpeliksi: Pelkonen Sami Christian, Hyvinkää; Pitkänen Mika Juhani, Hyvinkää; Sailaranta Timo Juhani, Hyvinkää.

Ylikersantiksi: Heikkinen Teuvo Juho Kalevi, Hyvinkää; Sormunen Mikael Heino Juhani, Hyvinkää.

Kersantiksi: Forssell Jukka Pekka, Hyvinkää; Hyyrynen Hannu Juhani, Hyvinkää; Poikolainen Tomi Jaakko, Hyvinkää; Pykäläinen Antti Ville, Hyvinkää; Vinkanharju Seppo Eemil, Hyvinkää.

Alikersantiksi: Parviainen Ture Patrik Miikael, Hyvinkää; Terho Seppo Juhani, Hyvinkää; Teräs Mauri Tapio, Hyvinkää.

Korpraaliksi: Heikkinen Iiro Anton Mikael, Hyvinkää; Määttä Santeri Fredrik Antero, Hyvinkää; Parikka Jonas Viktor Olavi, Hyvinkää; Räikkä Petri Juhani, Hyvinkää.

 

Pääesikunnan päällikön, puolustushaara- ja joukko-osastojen komentajien antamat aliupseerien palvelusarvot ja ylennykset reservissä

Panssariprikaati (Riihimäki)

Ylivääpeliksi: Siika Kimmo Tapio.

Vääpeliksi: Ala-Kortesniemi Paula Hannele, Ruponen Pasi Antero.

Ylikersantiksi: Jalli Vilkku Veikko Sakari, Männistö Juhani Erno Ilmari, Pekkanen Jami Antero.

Joukko-osastojen palkatun siviilihenkilöstön aliupseeri- ja miehistöylennykset reservissä

Puolustusvoimien tutkimuslaitos (Riihimäki)

Sotilasmestariksi: Peltonen Jouni Mikael.

 

Sotilasansiomitalit

Suunnittelija Sami Kalevi Heikkilä, Riihimäki; Kansanedustaja Timo Pasi Petteri Heinonen, Loppi; tutkija Risto Juhani Korhonen, Puolustusvoimien tutkimuslaitos.

 

Suomen Leijonan I luokan ritarimerkki

Ruoskanen Jukka Tapio, tutkimusalajohtaja, Hausjärvi; Töhönen, Markus Matti, majuri, Riihimäki.

 

Suomen Valkoisen Ruusun ritarimerkki

Liitola Hanna Kaisa, majuri, Riihimäki; Mäkelä Aki Aarre Johan, insinöörimajuri, Riihimäki.

 

Suomen Leijonan ritarimerkki

Kurjenniemi-Nurmi Armi-Kaarina, suunnittelija, Riihimäki; Metsoila Arto Aleksi, insinöörimajuri, Riihimäki; Mäenpää Seppo Juhani, insinöörikapteeni, Riihimäki.

 

Suomen Valkoisen Ruusun ansioristi

Gåpå Tuula Tellervo, tuotantojohtaja, Riihimäki; Vanhatalo, Ari Pekka, yliluutnantti, Janakkala.

 

Suomen Leijonan ansioristi

Koskinen Pasi Jari Juhani, sotilasmestari, Riihimäki; Leppälä-Hakala Heli Kristiina, intendentti, Riihimäki.

 

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali kultaristein

Lähdesmäki Eero Sakari, varastonhoitaja, Janakkala; Lähteenmäki Tommi Tapani, asentaja, Riihimäki; Pyy Sami Jussi, ylivääpeli, Riihimäki.

Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Ilmaisemalla tunteesi näet toisten reaktiot.

Lisää aiheesta

EVA:n kysely: Poliisi, presidentti ja puolustusvoimat nauttivat eniten suomalaisten luottamusta – luotto puolueisiin on surkealla tasolla4.4.2019 07.15
Puolustusvoimain tulevan komentajan nimitys lykkääntyy hallituksen eron vuoksi12.3.2019 15.41
Alokkaat opettelevat ampumaan simulaattorissa – Puolustusvoimat uudistaa koulutusta ja korvaa luentoja videoilla26.2.2019 06.21

Etusivulla nyt

Uusimmat: Paikalliset

Verokone

 

Luetuimmat paikalliset

Uusimmat

Luetuimmat