Viikko

Hyvinkään taidemuseolla lauletaan oopperaklassikoita – oopperakonsertin paikkana myös Miinan Monttu

Etelä-Suomi Ensemble järjestää touko-kesäkuussa kaksi oopperakonserttia.

Etelä-Suomi Ensemble on valmistautunut tulevaan Miinan Montun konserttiinsa oopperakurssilla Hausjärvellä. Viime viikolla Oitin koululla harjoiteltiin mm. tertsettoa ”Susanna or via sortite” Mozartin Figaron häistä.

Mia Lagström

Etelä-Suomi Ensemble järjestää kesäkuun alussa suuren oopperakonsertin Miinan Montussa. Maistiaisia tulevasta konsertista saadaan jo Yhden päivän jutussa Hyvinkään taidemuseolla keskiviikkona 9.5.

– Maksuttomassa taidemuseon konsertissa kuullaan konserttiversioina samoja kappaleita, joita tulemme esittämään Miinan Montussa kesäkuussa, laulaja Kirsi Ahvenniemi kertoo.

Yhden päivän jutun, noin tunnin kestävän konsertin aikana kuullaan duettoja, kvartettoja ja tertsettoja muun muassa Mozartin Taikahuilusta, Figaron häistä ja Don Giovannista, Bizet’n Carmenista sekä Verdin Aidasta.

– Kappaleet on valittu myös sen mukaan, että ne ovat hienoja ja mielenkiintoisia näyttämöllisesti.

Kesäkuun Miinan Montun konsertin ohjaa musiikkiteatteriohjaaja Hannele Martikainen. Esitys koostuu oopperoiden ensemble-kohtauksista. Kaikki kohtaukset ovat solistisia.

– Mutta vaikka muutama henkilö vastaa kerrallaan laulusta, osallistuu koko ryhmä esitykseen muun muassa kulissina ja rekvisiittana, esimerkiksi Verdin Aidassa esitämme hautaa kohtauksessa, jossa Radamès haudataan elävältä, Ahvenniemi kertoo.

Oopperakonsertteja järjestävä Etelä-Suomi Ensemble on osa Bel Canton ystävät -yhdistyksen toimintaa. Yhdistys perustettiin 10 vuotta sitten edistämään bel canto -laulua Suomessa. Yhdistyksen laulajia yhdisti, että kaikki perustajajäsenet olivat olleet Italiassa laulupedagogi Sona Ardontzin oppilaana.

Kirsi Ahvenniemi on ollut mukana Bel Canton ystävät ja Etelä-Suomi Ensemblen toiminnassa alusta saakka.

– Olemme siitä harvinainen porukka, että olemme olleet pitkään yhdessä. Se on meidän voimavaramme. Opimme toisiltamme.

Oopperalaulamisessa kiehtoo, ettei siinä ole koskaan valmis. Uutta laulettavaa riittää läpi elämän.

– Iän myötä ääni muuttuu ja keho muuttuu, siksi eri-ikäisille laulajille on eri ohjelmat. Nuorena aloitetaan vaikkapa palvelustytön rooleista, kuten Figaron häiden Susannen roolista. Sitten kypsytään kreivittären rooliin. Verdillä saattaa olla hyvinkin raskaita rooleja, joissa pitää olla yli viisikymppinen, että pystyy ne hoitamaan. Edessä on aina jotain uutta, mikä on ihanaa.

Etelä-Suomi Ensemblen kotipaikkakunta on Hyvinkää. Tällä hetkellä mukana on parisenkymmentä laulajaa eri puolilta Etelä-Suomea. Laulajien ohjaamisesta on vastannut alusta saakka Inari Gebhard.

Juttu päivitetty 7.5.klo 11.27: Miinan montun oopperakonsertti pidetään sunnuntaina 3. kesäkuuta.

Kaksi oopperakonserttia

Etelä-Suomi Ensemble järjestää touko-kesäkuussa kaksi oopperakonserttia.

Yhden päivän juttu Oopperakonsertti Hyvinkään Taidemuseossa (Hämeenkatu 3D) ke 9.5. klo 18.30. Vapaa pääsy. Pianossa Ari Vakkilainen.

Suuri Oopperakonsertti Miinan Montussa (Hausjärventie 1614, Hausjärvi) su 3.6. klo 18. Liput 20 euroa, opiskelijoilta ja koululaisilta 10 euroa. Ohjaus Hannele Martikainen, solistien valmennus Inari Gebhard, orkesterin johto Jukka Hanhisalo ja piano Ari Vakkilainen. Mukana on myös Lopen puhallinorkesteri.

Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Ilmaisemalla tunteesi näet toisten reaktiot.

Etusivulla nyt

Uusimmat: Viikko

Luetuimmat paikalliset

Uusimmat

Luetuimmat