Paikalliset

Riihimäkeläinen valtuustoaloite: Aktiivisuuslisenssi kannustaisi liikkumaan

Aktiivosuuslisenssi korvaisi liikuntaseurojen käyttömaksut. Kuvituskuva

Annukka Tammilehto

RIIHIMÄKI| Riihimäellä on tehty valtuustoaloite aktiivilisenssistä, jonka tavoitteena on kannustaa ihmisiä liikkumaan ja käyttämään monipuolisesti eri harrastusmahdollisuuksia.

Juha Hiltusen (vas.) ja Petri Siivosen (kok) aloitteessa ehdotetaan, että lisenssi perittäisiin jokaiselta, joka harrastaa kaupungin ylläpitämässä tilassa yhdistyksen tai seuran vuorolla. Se korvaisi yhdistysten jäsenten käyttömaksut.

Lisäksi lisenssillä voisi käydä omatoimisesti kaupungin liikuntapaikkojen yleisövuoroilla esimerkiksi uimalassa ja jäähallissa. Aktiivisuuslisenssin voi ostaa myös seuroihin kuulumaton, jolloin myös hän voi käyttää liikuntapaikkoja samoin ja siten liikkua monin tavoin.

Lisenssin ansiosta useissa yhdistyksissä liikkujat välttyvät useilta käyttömaksuilta.

Vuoden lisenssin hinnoiksi esitetään 250 euroa aikuisilta, 13-21-vuotiailta 72 euroa, alle 12-vuotiailta 48 euroa sekä eläkeläisiltä, opiskelijoilta, työttömiltä ja varusmiehiltä 96 euroa. Arviolta lisenssin piiriin voisi kuulua noin 6 000 harrastajaa, mikä toisi kaupungille noin 480 000 euroa vuodessa.

Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Ilmaisemalla tunteesi näet toisten reaktiot.

Etusivulla nyt

Uusimmat: Paikalliset

Luetuimmat paikalliset

Uusimmat

Luetuimmat