Helsingin pormestari Jan Vapaavuori (kok.) sanoo blogissaan ymmärtävänsä helsinkiläisiä, jotka ovat pettyneet 612-soihtukulkueen järjestämisestä Töölössä itsenäisyyspäivänä.
– 612-kulkue ei edusta sellaisia arvoja, jotka itse jakaisin ja ymmärrän erittäin hyvin niitä kaupunkilaisia ja erityisesti töölöläisiä, jotka ovat tapahtumien kulkuun pettyneitä, Vapaavuori kirjoittaa.
Vapaavuori muistuttaa kuitenkin, että Helsinki on oikeusvaltion pääkaupunki, ja on poliisin tehtävä suunnitella mielenilmaukset niin, että ne voidaan toteuttaa turvallisesti.
– Erilaisia mielenilmauksia, kokoontumisia ja tapahtumia tulee kohdella juridisesti ja hallinnollisesti tasavertaisesti riippumatta siitä, onko niiden agendasta tai mieltään osoittavien mielipiteestä samaa tai eri mieltä, Vapaavuori huomauttaa blogissaan.
– Kaikenlaisia mielenilmauksia tulee suvaita riippumatta siitä, edustavatko ne omaa arvomaailmaa vai eivät – kunhan ne toteutetaan rauhanomaisesti ja poliisia informoiden.
Vapaavuori sanoo olevansa harmissaan siitä, että Töölöntorille ehdittiin hyväksyä viranomaisten ja kaupungin tietokatkon takia "tuplabuukkaus"
– Viranomaisten ja kaupungin välistä tiedonkulkua parannetaan. On selvä, että Töölöntorin tuplabuukkaus johtuu huonosta tiedonkulusta, eikä tällaista saa tapahtua uudelleen.
LUE MYÖS: Poliisi ei siirrä 612-marssia pois Töölöntorilta
Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Ilmaisemalla tunteesi näet toisten reaktiot.
Kommentit (17)
Tilaa uutiskirjeemme
Saat joka päivä klo 14 sähköpostiisi koosteen päivän kiinnostavimmista jutuista!
Kommentit
Vapaavuori edustaa juuri
Tämä ilmeisesti edustaa...
Vapaavuori on tuomittu
No toki siihen sisältyy
Onko mahdollista että kaikki
Nimenomaan hesarin ja ylen
" Vapaavuori 612-kulkueesta:
Paraskin kriminaali puhumaan
Hän kehtaa, koska on hukannut
Suomi on oikeusvaltio, jees
Jokainen ajatteleva ihminen
Kannattaisi tutustua 612
Mielenkiintoista oliskin
Iso arvostus ihmisille jotka
Jaappa sitten se linkki niin
Jaappa sitten se linkki niin
https://www.youtube.com/watch