HYVINKÄÄ | Aamupostin tietojen mukaan Hyrian opettajilla ei ole tällä hetkellä lainkaan valittuja luottamushenkilöitä.
Hyrian toimitusjohtaja Pekka Vaittisen mukaan ammattioppilaitoksen opettajien pääluottamusmies ja kaksi luottamusmiestä ovat 13. syyskuuta jättäneet luottamustehtävänsä.
He kuitenkin jatkavat Hyrian palveluksessa, Vaittinen sanoo.
Tilanteen vahvistaa myös OAJ:n neuvottelujohtaja Petri Lindroos. Suoraan henkilöiltä itseltään Aamuposti ei ole asiaan onnistunut saamaan vahvistusta.
Hyrian toimitusjohtaja Vaittinen sanoo, että hänen käsityksensä mukaan luottamushenkilöitä "on kehotettu irtisanoutumaan".
OAJ:n neuvottelujohtaja Petri Lindroos kommentoi asiaa sanomalla, että "toiminta yt-menettelyn ja -neuvottelujen yhteydessä ei ole ollut kaikilta osiltaan järjestön linjan mukaista".
Lindroos ja OAJ:n koulutusasiainpäällikkö Nina Lahtinen tapaavat Hyrian opettajia keskiviikkoiltana ja Hyrian johtoa torstaina.
Lue myös: OAJ tutkii Hyrian opettajien irtisanomiset – puheenjohtaja Luukkainen: "Matkiminen ei ammattitaidoksi riitä"
Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Ilmaisemalla tunteesi näet toisten reaktiot.