Riihimäen liike- ja virkanaiset yhdistys
Riihimäen liike- ja virkanaisten yhdistys täytti 50- vuotta
Marraskuun 8. päivänä on kulunut 50 vuotta, kun Riihimäen liike – ja virkanaisten perustamiskokous pidettiin. Mukana toiminnassa on edelleen yksi perustajajäsenistä, aktiivisesti kunniajäsenenä toimiva Liisi Juusti ja Liisa Halinen. Yhdistyksen toiminta on ollut aktiivista aina sen perustamisesta lähtien. Nykyisen puheenjohtajana toimii Pirjo Erävistö-Koukku.
Tavoitteena on liittää eri aloilla toimivat naiset verkostoksi, jossa on helppo pitää yhteyttä, yhdistää ja lisätä erilaista osaamista sekä viihtyä yhdessä. Kokoontumisia on kerran kuukaudessa. Yhdistys on puolueisiin sekä ammattijärjestöihin sitoutumaton. Vuosittain tuetaan nuorten naisten kouluttautumista stipendin keinoin.
Yhdistys on osa Suomen liike- ja virkanaisten liittoa( BPW- Finland), joka on taasen osa kansainvälistä liittoa. BPW- Finland järjesti kesällä 2011 kansainvälisen, kaikkien liittojen kongressin Helsingissä. Kuulumme liittomme kautta Naisjärjestöjen Keskusliittoon, Suomen UNIFEMiin ja Suomen Pakolaisapu -yhdistykseen. Suomen liiton yksi näkyvimpiä toimintoja on Vuoden naisen valinta. Tänä vuonna 2011 Vuoden naiseksi valittiin Helsingin piispa Irja Askola
Kumppanit
Uusimmat
- (19:00) Epe Helenius lämpeni Suvi Isotalon rootshenkisille lauluille
- (11:30) Rushin maailmankiertue saavuttaa Suomen ensi kesänä - liput myyntiin jo nyt
- (11:30) Wigwam-legenda Jukka Gustavson tekee paluuta kaikessa hiljaisuudessa
- (11:20) Vietätkö A-luokan kesälomaa puolison kanssa vai ilman?
- (10:20) Minipossusta kasvoi yli 20 kiloinen jötikkä - katso video kerrostalopossun touhuista! 1
- (09:05) Indieartisti Laura Sippola levyttää seuraavaksi Beatles-sävyjä englanniksi
- (07:30) Eero Remes hallitsi Riihimäen SM-enduroa
- (07:30) Kaarnikka on myös karhun herkku
Uusimmat blogit ja kolumnit
Kestotilaajan klubiedut
Aamupostin kestotilaajana saat tuntuvia etuja paikallisiltä palveluntarjoajilta. Klikkaa ja katso tämän kuukauden edut.


Jokamiehen markkinat
ja yritysilmoitukset
Kestotilaajana saat hyvin edullisen mahdollisuuden ilmoittaa lauantaisin ilmestyvällä Jokamiehen markkinat -palstalla. Ja vaikka et olisi kestotilaaja ilmoittaminen on edullista.
Tässä voit tehdä itse ja jättää ilmoituksen myös minkä tahansa päivän Aamupostin luokiteltuihin ilmoituksiin. Klikkaa palveluun.

Päivän kysymys
Liity Aamupostin nettikumppaniksi
Olette aktiivinen paikallinen yhdistys tai seura ja haluatte toimintanne ja tapahtumanne laajan yleisön tietoon. Teiltä löytyy innokkaita kirjoittajia ja valokuvaajia. Haluatte nostaa esille kotipaikkanne tärkeitä asioita, ilmiöitä ja ihmisiä. Tutustu kumppanitoimintaan tästä.
Katso uusimmat leffatrailerit
Tapahtumat






