Janakkalan Jana yleisurheilun joukkoihin vahvistusta

Janakkalan Jana yleisurheilu on saanut riveihinsä alkaneelle kaudelle näyttävää vahvistusta: treeninsä Janakkalassa ovat aloittaneet pituushyppääjä Mikael Reuna ja ottelija Ville-Veikko Hanninen. Reunan vanha seura on Hämeenlinnan Tarmo ja Hannisen Riihimäen Kisko.

Ville-Veikko Hanninen on 17-vuotias Hausjärven Urheilijoiden kasvatti, joka on viimeiset kuusi vuotta treenannut Riihimäellä. Viime kaudella Hausjärvellä asuvan nuoren urheilijan lajiksi valikoitui 10-ottelu.

– Kisko on nyt nähty, eikä seuralla ollut valmennuksellisesti minulle enää mitään annettavaa. Olen ollut otettu siitä, että täällä Janassa vaaditaankin jotain. Harjoitukset ovat monipuolisia ja treenit tehdään tosissaan eikä leikitä, Ville-Veikko Hanninen kertoo.

Hanninen on tyytyväinen siihen, miten hän on päässyt mukaan porukkaan.
– Minut on otettu Janassa hyvin vastaan. Harjoittelu on paljon mukavampaa porukassa. Ja porukka on kiva ja puhaltaa yhteen hiileen, Hanninen jatkaa.

Nuori ottelija sijoittui viime kaudella 10-ottelun SM-kilpailuissa kahdeksanneksi 5 827 pisteellä ja tavoitteet seuraavalle vuodelle on jo asetettu.

– Ensi kaudella pyrin 6 000 pisteen ylitykseen, noin 6 200 olisi ihanteellinen tulos. SM-kilpailuissa tavoittelen paikkaa viiden parhaan joukossa, Hanninen kertoo.

Janassa Hannista valmentaa Jari Kataja, mutta oma isä on edelleen apuna valmentautumisessa.

Mikael Reunan tavoitteet selvillä

Entinen tarmolainen Mikael Reuna sanoo suoraan tulleensa Janaan tutun valmentajan perässä.

– Kataja on tuttu lyseon lukion urheilulinjalta ja halusin uusia tuulia valmennuspuoleen. Samassa ryhmässä on myös vanhoja tuttuja eli Niemisen Heikin ja Stenholmin Antin päästiin juttuun saman tien, Mikael  Reuna kertoo.

Reunan meriitteihin kuuluu muun muassa M17-vuotiaiden 4 x 100 metrin aitaviestin SM-hopeaa viime vuodelta. Henkilökohtaisen pituushyppyennätyksenä (667) 17-vuotias Reuna teki viime elokuussa.

Määrätietoisella urheilijalla myös ensi kauden tavoitteet ovat selvillä.

– Seitsemän metrin ylitys on kesän tavoitteita. Olisihan se kiva hallikisoissakin mitaleille päästä, mutta kyllä kesä on ykkönen, Reuna miettii.

Janakkalaan treenaamaan Reuna siirtyi heti, kun päätös seurasiirrosta syntyi, joten yhteisiä harjoituksia treeniporukalla on takanaan jo useamman kuukauden ajalta. Urheilija näyttää kotiutuneen seuraan hyvin ja pyörii seuratalolla Kuumolassa kuin kotonaan.

– Odotan myös ensi kevättä. On hienoa, että pääsen nyt myös ensimmäistä kertaa etelään treenaamaan, Reuna myhäilee.

Kova joukkue SM-viesteihin

Janan valmennuspäällikkö Jari Katajan mukaan kaikkiaan kasassa on nyt laaja-alainen ja lahjakas porukka. Reunan ja Hannisen siirtyminen Janaan tarkoittaa myös hyviä mahdollisuuksia ensi kesän Porin SM-viesteissä. Viime kesänä Janan M19-sarjan joukkue nappasi aitaviestin hopeaa Tuusulasta.

– Näyttäisi siltä, että saamme jälleen kovan viestinelikon M19-sarjaan. Meidän pojilla on kova tahto parantaa aikaansa ja puolustaa viimevuotista mitaliaan, Jari Kataja kertoo.

Ensi kesä näyttää, siirtyvätkö Reuna ja Hanninen myös Janan edustusurheilijoihin. Tällä kaudella tässä ryhmässä jatkavat 7-ottelija Jutta Heinonen, jonka maaotteluleirityspaikka on varmistunut viime viikolla.

Muita jatkajia edustusryhmässä ovat kuulantyöntäjä Joona Mäyrä (M19), pikajuoksija Heikki Nieminen (M19), pituushyppääjä Antti Stenholm (M19), korkeushyppääjä Lauri Stenroth, pituushyppääjä ja kolmiloikkaaja Tiia-Mari Sulkio (N22), pituushyppääjä Joonas Suonperä (M22) ja keihäänheittäjä Anni Taponen (N22).

Uusvanhana janalaisena edustusurheilijana nähdään Suomen kilpakentille palannut Pauliina Rumbin, joka viime kesän Kalevan kisoissa sai kolmiloikassa tuloksen 12,18 (10.).

Ensi vuonna 23 vuotta täyttävä Rumbin kilpaili menestyksekkäästi seiväshypyssä vuoteen 2007 saakka. Belgiassa opiskeleva ja harjoitteleva Rumbin on viime vuosina kärsinyt loukkaantumisista, mutta lajinvaihdon myötä nousu Suomen huipulle näyttää mahdolliselta.

– Ensimmäiset harjoittelukuukaudet ovat osoittaneet, millainen motivaatio uusilla urheilijoilla on treenata. Olen erittäin tyytyväinen tilanteeseen. Lisäksi 15-sarjasta nousi lupaavia nuoria vahvistamaan ylempiä sarjoja. Porukalla on menestyksen nälkä. Mielenkiinnolla odotan ensi kesän kisoja, Kataja jatkaa