Aurinkorannikon Fuengirolan Havis Amanda oli lakitettu vapun kunniaksi

Risto Kangas

Risto Kangas

Risto Kangas

Risto Kangas

Risto Kangas

Espanjan Aurinkorannikon Fuengirolan "Havis Amandan" oli  joku suomalainen ehtinyt lakittaa. Juuri kukaan ohikulkeva espanjalainen ei tiennyt, mistä oli kyse.

Vappu ei Fuengirolassa muuten mitenkään erottuisi muista päivistä muuten kuin siinä, että ihmisillä on vapaapäivä ja Paseo Maritimo, josta tämä kuva, on täynnä vapaapäivää viettäviä. Menossa on viimeistä päivää Feria Internacional de los Pueblos ja siinä suomalaiset esiintyivät joulupukin kera. Lapset huusivat innokkaina "Papa Noël". Feria oli mahtava kavalkaadi melkein ympäri maailman. Siinä esittivät kansat eri puolilta maailmaa tanssejaan ja esinemaailmaansa.

Hyvinkään seudun Espanjan ystävät

Hyvinkään seudun Espanjan Ystävät on perustettu vuonna 1990.

Yhdistyksen tarkoituksena on ystävyystoiminnan lisääminen yhdistyksen ja Espanjan sekä espanjankielisten maiden välillä.

Yhdistys ei pyri toiminnallaan taloudelliseen voittoon.

Hallitus

Kokoontumispaikka

Yhteystiedot

Opiskele espanjaa verkossa, esim.http://www.donquijote.org/lengua-espanola/