Riihimäki | Kun menen haastattelemaan riihimäkeläistä Torsten Branderia, olen siinä käsityksessä, että haastattelun lopputuloksena syntyy lehtijuttu uudesta kirjasta.
Heti kirjailijan kotiin sisään astuessa ymmärrän, että on mahdotonta pitäytyä pelkästään siinä.
Branderin koti on pullollaan erilaista oopperaan liittyvää aineistoa: valokuvia, tauluja, pienoispatsaita, kirjoja, levyjä, kunniakirjoja.
– Asun museossa, Brander naurahtaa.
Elettiin vuotta 1963, kun Branderin äiti laittoi levylautaselle Beniamino Giglin levyn. 16-vuotias Torsten pysähtyi kuuntelemaan – ja sen jälkeen ei paluuta entiseen ollut.
Levy sai soida kotona niin että neula savusi. Muut torniolaisnuoret kuuntelivat Beatlesia, Torsten Brander oopperaa vähintään samalla intohimolla.
Vuosikymmenten varrella intohimo ei ole osoittanut merkkiäkään hiipumisesta: Brander on muun muassa perustanut Suomen Beniamino Gigli -seuran, organisoinut 35 suurta oopperakonserttia Giglin muistoksi ja julkaissut yli puolenkymmentä kirjaa.
LUE LISÄÄ AAMUPOSTIN PAPERILEHDESTÄ