Musiikkimaailman kuuluisimmat parrat eli ZZ Top Puistobluesiin
23.02.2010 20:25
Oskari Lehto
– Fiilikset on aivan loistavat, myöntää Järvenpään Blues-Jazz Diggareiden puheenjohtaja ja Puistobluesin festivaalijohtaja Jouni Hyytiäinen.
Hyytiäisen ja muun diggariporukan tunnelmat ovat tapissaan, sillä ensi kesän Puistobluesin pääesiintyjäksi on varmistunut sähköisen bluesin pioneeribändi ZZ Top suoraan Teksasista.
ZZ Top on perustettu 1960- ja 1970-lukujen taitteessa ja rockbändien tähtiluokkaan se nousi 1980-luvun megahittiensä (muun muassa Gimme All Your Lovin, Sharp Dressed Man) ansiosta. Kitarasointinsa ohella yhtye on parhaiten tunnettu omaperäisestä ulkonäöstään: popliinitakeista, aurinkolaseista ja parroista.
Yhtyeeseen kuuluvat Billy Gibbons (laulu ja kitara), Dusty Hill (basso) ja Frank Beard (rummut).
Kokoonpano on pysynyt muuttumattomana alkuajoista lähtien. ZZ Top on tulevan bluestapahtuman ensimmäinen esiintyjäkiinnitys.
–Olemme jo vuosia yrittäneet saada heitä tänne esiintymään, mutta syystä tai toisesta se ei ole toteutunut.
– Nyt saatiin nappulat kohdalleen, kun yhtyeellä on Euroopassa muitakin keikkoja. Tämän tason yhtyeet eivät lähde Eurooppaan yhden keikan takia – tai jos lähtevät niin se tulisi älyttömän kalliiksi, Hyytiäinen kertoo.
Ihan riittävän kalliiksi ZZ Top tulee nytkin. Hyytiäisen mukaan yhtye on Puistobluesin hintavin esiintyjä koskaan. Festivaalijohtaja uskoo mahtisijoituksen kuitenkin kannattavan.
–Uskomme bändin houkuttelevan tapahtumaan sen verran yleisöä, että pärjäämme. Meillä on aika vakaa taloustilanne tällä hetkellä, ja olemme laskeneet budjettia tarkasti. Kun kyseessä on tämän tason bändi, säätilallakaan tuskin on merkittävää vaikutusta yleisömääriin, Jouni Hyytiäinen laskeskelee.
Virallisia yleisötavoitteita Puistobluesin pääkonsertille ei ole vielä tässä vaiheessa tehty. Jouni Hyytiäisen mukaan on kuitenkin täysin mahdollista, että Vanhankylänniemeen saadaan yhtä suuri yleisö kuin vuonna 1998, jolloin pääesiintyjänä tunnelmoi meksikolaiskitaristi Carlos Santana. Silloin yleisöä oli toistakymmentä tuhatta.
Puistobluesin pääkonsertin loput esiintyjät on tarkoitus kiinnittää seuraavien viikkojen aikana.
Hyytiäisen mukaan muita nimiä ei ole vielä varmistunut, mutta tarkoituksena on saada perinteistä bluesia tapahtuman mausteeksi.
Keskustelua aiheesta
Keskustelupalstalle ei voi toistaiseksi jättää uusia viestejä perjantain klo 16:n ja maanantain klo 8:n välisenä aikana.



