VESI-VÄRI-KESÄ

Riihimäen Taidemuseo - 31.03.2009 16:14

Jenni-Maaria Pekonen

Elina Tammiranta-Summa: Kiikkuja, 2005.
Elina Tammiranta-Summa: Kiikkuja, 2005.

Kesällä 2009 on Riihimäen Taidemuseossa esillä kolme toisiaan täydentävää akvarellinäyttelyä.

Euroopan Valloittajat

Euroopan Valloittajat esittelee Suomen Akvarellitaiteen yhdistyksen nykyakvarellitaidetta. Näyttely on eri akvarellityylien ja tekniikoiden hieno läpileikkaus. Sen teokset ovat suomalaisilta eturivin akvarellimaalareilta, jotka kutsuttiin Euroopan akvarellitaiteen yhdistysten federaation (ECWS:n) kansainvälisiin näyttelyihin vuosina 2004–2006.

Näyttelyn taiteilijat: Lauri Ahlgrén, Tello Anttila, Kjell Ekström, Pentti Kokko, Nándor Mikola (1911–2006), Tuomas Mäntynen, Kaarina Mökkälä, Osmo Nissinen, Elina Tammiranta-Summa, Kristiina Turtonen, Carl Wargh ja Kalle Wikberg.

”Kuvat puhukoot puolestaan”

Felix Nietoksela (1932–2008) oli monipuolinen riihimäkeläinen taiteilija, joka toimi aktiivisesti Riihimäen taideyhdistyksen ja taiteilijaseuran johdossa sekä opetustehtävissä. Parhaiten Nietoksela tuli tunnetuksi luontoaiheisten akvarellien maalarina. Näyttelyssä esillä olevien lyyristen suomalaisten maisemien ohella nähdään usein Istanbulin inspiroimia värejä ja muotoja. Toisinaan Nietokselan metsät ja kyntöpellot pelkistyvät silkoiksi linjoiksi, mystiikkaa hehkuviksi abstraktioiksi. Aiheen sijaan taiteilija halusikin teoksistaan välittyvän erityisesti tunnelman: ”Kuvat puhukoot puolestaan, ja jokainen kokekoon ne tavallaan!”

Akvarelleja Wähäjärven kokoelmasta

Riihimäen Taidemuseon perustan muodostaa Tatjana ja Pentti Wähäjärven mittava taide- ja antiikkikokoelma. Näyttelyyn on poimittu maalauksia, joihin tunnetut suomalaiset taiteilijat ovat soveltaneet akvarellitekniikkaa. Esillä on teoksia mm. Albert Edelfeltiltä, Eero Järnefeltiltä, Aimo Kanervalta, Tyko Salliselta, Helene Schjerfbeckiltä ja Ahti Lavoselta.

VESI-VÄRI-KESÄ Riihimäen Taidemuseossa 19.4.-23.8.2009

Kerro kaverille

Keskustelua aiheesta

Keskustelupalstalle ei voi toistaiseksi jättää uusia viestejä perjantain klo 16:n ja maanantain klo 8:n välisenä aikana.


Aamupostin kumppanit

Haluatteko kumppaniksi?

Olette aktiivinen paikallinen yhdistys tai seura ja haluatte toimintanne ja tapahtumanne laajan yleisön tietoon. Teiltä löytyy innokkaita kirjoittajia ja valokuvaajia. Haluatte nostaa esille kotipaikkanne tärkeitä asioita, ilmiöitä ja ihmisiä. Jos tunnistatte itsenne, ottakaa yhteyttä ja kertokaa halukkuudestanne lähteä mukaan paikallissivuston kumppaniksi. Kumppanuuden kautta teillä on mahdollisuus saada toiminnallenne lisää näkyvyyttä aivan ilmaiseksi.

Ota yhteyttä,
niin kerromme lisää:
toimitus.aamuposti
(a)lehtiyhtyma.fi

 

Aamuposti, Helsingin Uutiset, Iltalohja, Imatralainen Jyväskylän kaupunkilehti, Karkkilalainen, Keski-Uusimaa, Kuopion Kaupunkilehti, Lappeenrannan Uutiset Länsi-Uusimaa, Länsiväylä, Mäntsälän Viikkouutiset, Nurmijärven Uutiset, Seinäjoen Sanomat, Sipoon Sanomat, Tamperelainen, Turkulainen, Uusimaa, Vantaan Sanomat, Vihdin Uutiset, Viikkouutiset | Työ ja tekijät

Powered by eZ Publish