Hyvinkää sai nimitempulla kaupunginmuseon

08.02.2010 20:55

Tarja Heikkonen

Historiaa tallessa. Villatehtaan neulemainokseen kuvattiin 1960-luvulla nykyinen Tuula Saarinen. Vasemmalla kaupupunginmuseon intendentti Lea Bergström ja amanuenssi Sari Mustajärvi. (Kuvaaja: Ari Peltonen)
Historiaa tallessa. Villatehtaan neulemainokseen kuvattiin 1960-luvulla nykyinen Tuula Saarinen. Vasemmalla kaupupunginmuseon intendentti Lea Bergström ja amanuenssi Sari Mustajärvi. (Kuvaaja: Ari Peltonen)

Hyvinkäällä toimii nyt kaupunginmuseo. Nimikylttiä katukuvasta ei tosin vielä mistään löydy eikä museorakennusta.

Museon toimisto toimii Villan Voimalan yläkerrassa Wanhalla Villatehtaalla. Siellä sijaitsee myös varasto, jonka hoito ja kartuttaminen on museon ydintehtäviä. Kaupunginmuseo jatkaa kulttuurihistoriallisen osaston tehtäviä.

Esineistö liittyy Hyvinkään historiaan ja hyvinkääläisiin. Tuoreimpana lahjoituksena museo sai Hyvinkään Hiihtoseuralta Lotta Svärdin nimellä varustetun kuljetusarkun.

Bookmark and Share

Keskustelua aiheesta


Paikalliset kumppanit

4H työpalvelun koulutus käynnistyi

Hyvinkään 4H-yhdistyksen työpalvelu on lähtenyt hyvin käyntiin ja työtunteja on kertynyt nuorille yli 400. Työpalvelua käynnistetään Hämeen TE-keskuksen rahoittamalla Duunia!-hankkeella, tavoitteena ehkäistä 15-25 -vuotiaiden nuorisotyöttömyyttä ja syr... Lue lisää »

Yhteinen ympäristömme-hanke käynnistyi

Vuoden alusta käynnistyi Hausjärvellä puolitoistavuotinen hanke, jonka tavoitteena on lisätä hausjärveläisten lasten ja nuorten ympäristövastuullisuutta. Lue lisää »

Reddie Kids -varhaisnuorisokerho aloittaa toimintansa

Punaisen Ristin Riihimäen osaston uutena toimintamuotona aloittaa varhaisnuorisokerho 7-10-vuotiaille. Reddie Kids -kerho aloittaa toimintansa tiistaina 2.3. klo 17.30 kaupungintalon väestösuojalla (Kalevankatu 1). Kerho kokoontuu viikottain, tiistain... Lue lisää »


Kysymys

Pitäisikö Hyvinkäälle rakentaa kunnollinen lumikouru?




Päivän puheenaihe

Kunta saa suunnitella rakentamista toisten maille

Yleinen ja yksityinen maapoliittinen etu eivät juuri nyt kohtaa Hyvinkään Palopurolla.–Kaikki muut syyt on annettu paitsi satama ja lentokenttä, Liisa Palmu viittaa kaupungin kaavoittajiin, jotka eivät salli omakotitalon rakentamista hänen kahdeksan... Lue lisää »


Terveys

Laktoosi-intoleranssi voi oireilla kuin ärtynyt suoli

Laktoosi-intoleranssia esiintyy joidenkin arvioiden mukaan jopa joka viidennellä suomalaisella. Sen oireina ovat vatsan löysyys, mahan kurina, kipu ja ilmavaivat. Vaivat johtuvat siitä, että elimistö ei siedä maitotuotteista saatavaa maitosokeria el... Lue lisää »


Kolumnit

Maito maistuu ja järki seisoo

Kenen maitoa juot, on kysymys, joka on notkahduttanut järjenkäytön kuin Turun Myllysilta. Valion maito on 100 prosenttisesti suomalaista ja Arla-Ingmannin 95 prosenttisesti. Suomalainen kuluttaja kohtaa siis hyvin pienellä tod... Lue lisää »


 

Aamuposti, Helsingin Uutiset, Iltalohja, Imatralainen Jyväskylän kaupunkilehti, Karkkilalainen, Keski-Uusimaa, Kuopion Kaupunkilehti, Lappeenrannan Uutiset Länsi-Uusimaa, Länsiväylä, Mäntsälän Viikkouutiset, Nurmijärven Uutiset, Seinäjoen Sanomat, Sipoon Sanomat, Tamperelainen, Turkulainen, Uusimaa, Vantaan Sanomat, Vihdin Uutiset, Viikkouutiset | Työ ja tekijät

Powered by eZ Publish